FOTO: Global News

FOTO: Global News

Najväčšie podpisy tohotoročného prestupového trhu v NHL už máme pomaly za sebou. Je teda pochopiteľné, že sa už pomaly začína hovoriť o veľkých zmluvách, ktoré NHL čakajú v roku 2023. Nepochybne najväčším menom na trhu je čerstvý víťaz Stanley Cupu, Nathan MacKinnon.

V NHL už veľmi dlhú dobu nebol nikto, kto by mal hodnotu, podobnú MacKinnonovi. Všeobecne je center Colorada Avalanche považovaný za druhého najlepšieho hráča ligy, iba za Connorom McDavidom. Ten zarába 12,5 miliónov dolárov ročne, no zmluvu podpisoval, keď bol platový strop v NHL oveľa nižší. Ako teda môže vyzerať MacKinnonov nový kontrakt?

MacKinnonova hodnota

Pri predpovedaní novej zmluvy sa najprv pozrieme na hráčovu hodnotu. Tú má MacKinnon obrovskú. Nielen preto, že patrí k najlepším hráčom ligy. V každej z posledných piatich sezón zaznamenal bod na zápas a za zmienku stojí aj to, že v štatistikách playoff NHL je na historicky šiestom mieste v počte bodov na zápas. Isto nemusíme ani zmieňovať, že bol jedným z lídrov pri víťaznom ťažení Avalanche v playoff doviedol svoj tím k Stanley Cupu. Jeho hodnota sa tak pohybuje na úrovni platu 12 miliónov dolárov ročne na čo najdlhšiu možnú dobu. Očakáva sa maximálnych osem rokov, ak by ostal v Colorade, alebo sedem, ak by sa rozhodol zmeniť klub. Aký prístup má však ktejto situácii samotný MacKinnon?

Aktuálny kontrakt kanadského centra patrí k najvýhodnejším v NHL. S ročným platom iba 6,3 miliónov ročne zarába skoro dvakrát menej ako Connor McDavid. Pred niekoľkými rokmi sa v rozhovore pre časopis Forbes nechal počuť, že svoju novú zmluvu chce mať tiež výhodnú pre tím, aby mohli spoločne vyhrávať. To, či mu tento prístup ostal aj po víťazstve v playoff je ešte otázne. K svojmu novému kontraktu sa od spomínaného rozhovoru pre Forbes bližšie nevyjadroval.

Čo ale v MacKinnonovom prípade znamená podpísať zmluvu výhodnú pre tím? Ako sme totiž zmienili vyššie, reálna hodnota zmluvy sa môže pohybovať okolo 12 miliónov ročne, no kľudne aj 13 a v extrémnejšom prípade až 14. Samozrejme to však môže byť aj menej. Pokiaľ by sme si mali predpovedať zmluvu na základe všetkých dostupných informácii, nový kontrakt Nathana MacKinnona by vyzeral podobne ako novopodpísaný kontrakt Jonathana Huberdeaua s Calgary. Teda Maximálna dĺžka 8 rokov s ročným platom približne 10 miliónov dolárov.

Zmena klubu?

V NHL nenájdeme mužstvo, ktoré by MacKinnona nechcelo. Ide o jednoducho generačný talent schopný samostatne vyhrávať zápasy. Je však vôbec šanca, že by nepodpísal zmluvu do otvorenia budúcoročného trhu s voľnými hráčmi? Je naozaj ťažké veriť, že by sa vedenie Colorada rozhodlo MacKinnona nepredĺžiť. Ako ich prvý center je nepochybne najväčšou tvárou organizácie a prakticky definuje súčasnú identitu klubu. Stratiť ho by bola pre Colorado obrovská strata, keď berieme do úvahy, že ich už tento rok pravdepodobne opustí hviezdny center, Nazem Kadri.

Generálny manažér, Chris MacFarland teda musí spraviť maximum preto, aby si MacKinnona udržal. Určite to zahŕňa aj prijatie menej výhodnej zmluvy pre klub. Vzťah klubu s hráčom je však v tomto prípade nadštandartný a z klubového pohľadu by bol jednoducho hriech toho nevyužiť na podpis výhodnejšej zmluvy.