FOTO: IIHF Galleries

Do úvodných duelov vyraďovacej fázy tohtoročného svetového šampionátu ostáva už len niekoľko hodín. Súperom slovenských hokejistov vo štvrťfinále bude kolíska hokeja Kanada. Duel v pražskej O2 aréne začína o 16:20 hod..

KANADA

Reprezentácia javorového listu prešla skupinou A bez jedinej prehry. V riadnom hracom čase si poradila s Veľkou Britániou, Dánskom, Fínskom, Švajčiarskom a Nórskom. Česko a prekvapivo aj Rakúsko zdolala po predĺžení. Najproduktívnejším hráčom kanadského výberu je 10-bodový útočník Dylan Cozans (8 gólov a 2 asistencie).

SLOVENSKO

Slovenská reprezentácia obsadila v skupine B so ziskom 12 bodov 4. miesto. Víťazstvo za 3 body zaknihovala proti Poľsku, Kazachstanu a Francúzsku. V predĺžení si podarila s USA. V riadnom hracom čase nestačila na Nemecko a Švédsko. Duel s Lotyšskom dospel až do samostatných nájazdov, v ktorých sa však zverencom Craiga Ramsayho uspieť nepodarilo.

V skupinových zápasoch nazbieral najviac bodov útočník Libor Hudáček (5 gólov a 4 asistencie), pričom vo skvelom svetle sa v nich ukázal aj brankár Samuel Hlavaj, ktorý má momentálne najlepšiu percentuálnu úspešnosť zásahov. Pred štvrťfinále prišlo Slovensko o jednu z opôr, útočníka Martina Pospíšila.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY

S Kanadou sme sa stretli aj na posledných dvoch svetových šampionátoch. Pred rokom sa s ňou prehrali 1:2 po samostatných zájazdoch a v roku 2022 1:5. Na vrcholnom podujatí sme výber javorového listu naposledy zdolali v roku 2012 vo štvrťfinále majstrovstiev sveta, vtedy sa zrodilo naše víťazstvo 3:4.