FOTO: Mesto Humenné - MsÚ

Siedmy zápas finálovej série medzi Vlci Žilina a HC 19 Humenné rozhodol o víťazovi TIPOS SHL. Šampión ligy vyhral najmä cenný postup do extraligy, ktorý vďaka novým pravidlám nie je podmienený barážou.

Vlci Žilina nepostúpili ani po štyroch sezónach strávených v prvej lige. Cieľ vrátiť sa medzi elitu si vztýčili od samého začiatku, no v prvej sezóne im ho prekazila pandémia. O rok na to neuspeli vo finále so Spišskou Novou Vsou a vlani síce v súťaži triumfovali, no za kratší koniec ťahali v baráži proti Liptovskému Mikulášu. Dlhodobá fáza aktuálnej sezóny nepriniesla takú dominantnú jazdu Vlkov ako vlani, kedy si na čele tabuľky vytvorili veľký 25-bodový náskok, no Žilinčania aj tak s prehľadom ovládli tohtoročnú základnú časť. Vo štvrťfinále vyradili 4:1 na zápasy Topoľčany a v semifinále si poradili so Žiarom nad Hronom (4:2). No a vo finále sa zverenci trénera Skaldeho nenechali zastrašiť ani sľubným vedením súpera 3:1 na zápasy a sériu dokázali vyrovnať. Rozhodujúci zápas im však tesne ušiel a ligový titul tak obhájiť nedokázali.

Zdroj: Facebook / Vlci Žilina

HC 19 Humenné dlhé roky patrilo skôr na rozhranie prvej a druhej ligy. Naplno sa v SHL adaptovali až ziskom licencie pre sezónu 2020/2021. Dva roky neprešli cez štvrťfinále, no počas aktuálneho ročníka príjemne prekvapili hokejovú verejnosť celkovým druhým miestom po základnej časti. Počas play-off prešli najprv cez Modré Krídla Slovan pomerom 4:3 na zápasy a následne vyradili HK Martin 4:2 na zápasy. Triumfom v play-off si tak so Žilinou vymenili pozície zo základnej časti, kedy Humenné obsadilo druhé miesto za prvými Vlkmi.

Zdroj: Facebook / Vlci Žilina

Posledný finálový zápas odohrávajúci sa pod Dubňom začali lepšie domáci. Tí dlho viedli po góle Sýkoru zo siedmej minúty prvej tretiny. Druhé dejstvo gól neprinieslo, no bohatšia na presné zásahy bola perióda tretia. Najprv vyrovnali hostia prostredníctvom Trandina, no už o necelú minútu vrátil Vlkom vedenie Mráz. Na 2:2 neskôr vyrovnal Safaraleyev, čím poslal duel do predĺženia. Ešte pred sirénou sa síce telefonovalo pri potencionálnom zásahu domácich, puk však celým objemom bránkovú čiaru neprekonal.

Napäté predĺženie hrané vo formáte 3 na 3 v trvaní 20 minút rozhodujúci gól neprinieslo a tak o postupujúcom rozhodli samostatné nájazdy v ktorých triumfovalo Humenné.