Zdroj: Facebook / Ottawa Senators

Hokejový klub Detroit Red Wings prekvapil mnohých fanúšikov, keď za pomerne vysokú protihodnotu získal z Ottawy Senators jej štvrtého najproduktívnejšieho útočníka minulej sezóny – Alexa DeBrincata.

Dvadsaťpäťročný útočník nazbieral v ročníku 2022/2023 66 kanadských bodov v plnej porcií 82 zápasov základnej časti. Pre 39. draftový výber z roku 2016 nešlo o najvydarenejšiu sezónu v kariére, hoci čísla zlé nemal. Doposiaľ najplodnejší ročník si odkrútil v tíme Chicaga Blackhawks. Pred dvomi rokmi zaknihoval ako asistent kapitána 78 bodov v 82 zápasoch. V Detroite začne DeBrincat svoju siedmu profiligovú sezónu.

Generálny manažér mužstva Steve Yzerman do neho vkladá veľké nádeje. Potvrdzuje to nie iba protihodnota, ktorú za chráneného voľného hráča do Senators poslal, ale i plat, ktorý útočníkovi ponúkol. DeBrincat je podpísaný na najbližšie 4 roky s priemerným ročným ohodnotením 7 875 000 amerických dolárov. Najlepšie roky kariéry by tak mal stráviť v „Hockey Towne.“ Ak všetko pôjde hladko.

Návrat domov

Na čo sa klub v príchode DeBrincata primárne spolieha je jeho vzťah k tímu. Stosedemdesiatjeden centimetrov vysoký útočník sa narodil v mestečku Farmington Hills, v štáte Michigan a od mala podporoval práve Red Wings. Klub má momentálne zazmluvnených štyroch hokejistov, ktorí majú k mužstvu podobný vzťah.

„Vyrástol som tu a ako menší som povzbudzoval Červené Krídla. Je to jednoznačne naplnenie veľkého sna. Nemyslím si, že je niekto šťastnejší ako moja rodina a priatelia. Je to pre mňa dobrý podpis,“ vyjadril sa mladý útočník k príchodu do Detroitu.

Preplatený?

Generálny manažér Steve Yzerman poslal do Ottawy ako náhradu za DeBrincata pomerne vysokú protihodnotu. Senators dostali útočníka Dominika Kubalíka. Ten v minulej sezóne nastúpil do 81 zápasov, v ktorých si pripísal 20 gólov a 45 bodov. Doposiaľ je jeho maximom slušných 30 gólov v 68 zápasoch za Chicago Blackhawks v sezóne 2019/2020. Okrem českého forwarda posilní Otttawu aj nádejný obranca Donovan Sebrango. Rodák z Kanady ešte v najlepšej lige sveta nenastúpil, no patrí medzi bekov s dobrým potenciálom.


Čo fanúšikov Senátorov mohlo upútať najviac sú výbery v drafte. Ottawa získala od Red Wings výber v štvrtom kole draftu budúceho roka a podmienečný výber v prvom kole budúcoročného výberu talentov. Podmienka väzí v tom, že Detroit sa môže rozhodnúť, či Senators poskytne vlastný výber alebo pick, ktorý má od Bostonu Bruins. Ten však potencionálne môže ostať aj u Medveďov a to v prípade, že pôjde o výber v top 10. Ak by nastala takáto situácia. Manažment Detroitu bude musieť Ottawe poskytnúť svoj výber draftu 2024 alebo výber Bruins na drafte 2025.

Samotný plat hráča pôsobí sprvu megalomansky. Treba však podotknúť, že trhová hodnota hráčov výrazne stúpla a generálni manažéri sa neboja svojim hviezdam ponúkať čoraz vyššie výplaty. So spomínanými 7 875 000 americkými dolármi ročne je DeBrincat až sedemdesiatym najlepšie plateným hráčom ligy. Krídelník navyše stále nie je za zenitom a predpokladá sa, že jeho najväčšia show ešte len príde. Ak je to pravda, mohol by sa jeho podpis považovať za ďalšiu veľkú lúpež v podaní manažéra Stevena Yzermana.