FOTO: NHL

Dnes popoludní oznámil koniec kariéry azda najuznávanejší slovenský hokejista všetkých čias. Najvyšší hokejista histórie NHL, ktorý však nebol veľký iba postavou – Zdeno Chára. V tomto článku si priblížime najvýznamnejšie momenty jeho bohatej kariéry.

Posledný gól Wayna Gretzkyho

Zdeno Chára po tom, čo ho na Slovensku prakticky odpísali, odišiel hrať juniorskú ligu do zámoria. Tam sa ihneď stal zaujímavým pre kluby NHL vďaka svojim parametrom, no hlavne svojou tvrdou prácou. Na drafte si ho vybrali ostrovania z New Yorku. V sezóne 1998/99 bol už stabilnou súčasťou obrany Islanders. Na jej závere sa stal priamym svedkom jedného z najvýznamnejších momentov sezóny. Bola to totiž posledná sezóna pre najlepšieho hokejistu všetkých čias. Na konci sezóny sa stretli jeho Rangers v rivalskom súboji s Chárovymi Islanders. Gretzky v zápase strelil gól, ktorý sa stal jeho vôbec posledným v kariére. Na ľade bol vtedy prítomný aj rodák z Trenčína. V situácii sa nijako špeciálne nevyznamenal, keďže jeho úlohou bolo Gretzkymu v góle zabrániť. Tento moment slúži skôr na ukážku toho, že Chára pôsobil v NHL v štyroch rôznych dekádach.

Trade do Ottawy

Chára si postupne v NHL budoval povesť nekompromisného obrancu. Stával sa čoraz dôležitejším pre svoj tím, čím si vyslúžil aj pozvánky do reprezentácie. V roku 2000 bol súčasťou mužstva, ktoré Slovensku priviezlo vôbec prvú medailu zo seniorských MS. Jeho vývoj ako hráča však stále nebol hotový, keďže prispôsobiť sa takým parametrom môže byť naozaj náročné. Chára sa však vďaka tvrdej robote stal aj dobre útočiacim. Dobre vedel čo robiť s pukom a postupne zlepšoval aj svoju obratnosť. To si všimli najlepšie v Ottawe. Spolu s Jasonom Spezzom a Billom Muckaltom sa tak na drafte 2001 presťahoval do Ottawy. Tu zažil azda najväčší zlom svojej kariéry. Zo spoľahlivého beka sa stal elitný. Okamžite začal hrávať aj presilovky a vytvoril si nové bodové maximá. Bol pozvaný na zápas hviezd a dostal aj svoju prvú kariérnu nomináciu na Norris Trophy. Po vypršaní jeho kontraktu sa však Ottawa rozhodla udržať radšej Wadea Reddena. Chára sa ocitol na voľnom trhu a pridal sa ku klubu, s ktorým je jeho kariéra už navždy spätá – Bostonu Bruins.

Norris Trophy a Stanley Cup

Chára sa ihneď po podpise stal kapitánom Bruins. Svoje výkony z Ottawy vyšpičkoval na inú úroveň, čo ho doviedlo k najväčšiemu individuálnemu úspechu kariéry – zisku Norris Trophy pre rok 2009. Ako správny kapitán chcel však Chára vyhrať tímovú trofej. To sa mu podarilo o dva roky neskôr. Stal sa len druhým európanom, ktorý ako kapitán zdvihol nad hlavu Stanley Cup a vôbec prvým narodeným vo východnom bloku. Legendárne sú aj slová zámorských komentátorov pri preberaní poháru. „Naozaj sa to deje. Zdeno Chára ide prebrať Stanley Cup. Vyššie predtým nikdy nebol. Zdeno Chára a Boston Bruins sú šampiónmi Stanley Cupu.“

Striebro v Helsinkách

Úspešné obdobie Zdena Cháru sa Stanley Cupom ešte neskončilo. O rok neskôr Bruins vypadli v prvom kole playoff. Hviezdny obranca tak mal možnosť posilniť tím Slovenska na MS ako kapitán. V Helsinkách sa dala dokopy fantastická partia. Či už išlo o skúsených členov zlatej generácie ako Chára, Šatan, či Handzuš, alebo o vtedy len mladíkov Libora Hudáčka a Tomáša Tatara. Slováci sa po skvelých výkonoch dostali až do finále, kde nás Chára ešte raz rozradostil gólom v druhej minúte zápasu. Žiaľ, to bolo pre nás všetko a tak sme sa museli spokojiť so striebrom.

Dve neúspešné finále Stanley Cupu

Po MS v Helsinkách nasledovala v NHL krátka výluka. Po skrátenej 48-zápasovej sezóne nasledovalo playoff, kde opäť patrili Bruins k najväčším favoritom. Dostali sa až do finále proti Chicagu. Proti nemu však smolne prehrali šiesty zápas kvôli dvom gólom v rozpätí 17 sekúnd, ktoré kompletne otočili vývoj stretnutia a aj celého finále.

Smutný pohľad na Zdena Cháru. Ráno po prehratom finále sedí na púťovej atrakcii

Následne začali Chárove výkony upadať. Postupne sa obmieňal aj Boston. Posledná veľká šanca mužstva prišla v playoff 2019, kedy sa opäť dostali až do finále. Najpamätnejší moment finále patril nepochybne Zdenovi Chárovi. Trenčiansky rodák si vo štvrtom zápase zlomil čeľusť po strele do tváre. Neubehlo ani 72 hodín a už bol pripravený na zápas číslo päť. Bruins finále prehrali v siedmom zápase, no Chára opäť svetu ukázal neskutočnú húževnatosť a líderské schopnosti.

Koniec kariéry

Po sezóne 2019/20 sa chcel Boston už posunúť od starnúceho jadra a tak dal svojmu kapitánovi vedieť, že už s ním nepočíta. Chára si tak našiel pôsobisko na jeden rok vo Washingtone. Po pôsobení tam sa ešte rozhodol podpísať v tíme, ktorý mu dal šancu úplne na začiatku. U Ostrovanov okrem dôstojnej rozlúčky aj prekonal rekord v počte zápasov odohraných obrancom. Zastavil sa na čísle 1680. V New Yorku si pripísal aj posledný zápas ako z rozprávky. Islanders v ňom síce neporazili obhajcov Stanley Cupu z Tampy, no Chára spečatil famóznu kariéru gólom v poslednej minúte zápasu. Ukážku rešpektu, aký k nemu prechovávala celá NHL, dostal po zápase. Aj keď ešte nebolo známe či odohral posledný zápas alebo nie, ku skvelej kariére mu prišli pogratulovať všetci hráči Tampy Bay aj s celým realizačným tímom.