FOTO: theahl.com

Okrem NHL vrcholia boje aj v nižšej zámorskej súťaži AHL. Do finále tejto ligy, ktorá je považovaná za „liaheň“ skvelých hráčov, ktorí sa neskôr dostavajú z farmy do hlavných tímov, sa tento rok dostali dve mužstvá z dvoch rôznych divízii a to Coachella Valley Firebirds a Hershey Bears.

Táto finálová séria bude veľmi špecifická pre oba celky. Kým Coachella Valley Firebirds, teda farma Seattlu Kraken sa v hneď v prvej sezóne svojho fungovania predstaví vo finále AHL. Pre Hershey Bears, rezervný celok Washingtonu Capitals, to bude možnosť získať do svojej klubovej vitríny ďalší Calder Cup. Zatiaľ získali túto trofej 11-krát, čo je najviac spomedzi všetkých účastníkov AHL. Táto štatistika je o to zaujímavejšia, že „medvede“ hrali naposledy finálovú sériu v sezóne 2015/16. Jedným dychom treba ale dodať, že dve predchádzajúce sezóny nespoznali svojho víťaza, z dôvodu pandémie koronavírusu.

Coachella Valley Firebirds sa v play-off prebojovala do finále aj vďaka skvelej produktivite ich hráčov. V tabuľke produktivity sú v prvej desiatke až 6 hráči tohto celku. Spomedzi tejto šestice sa na vrcholnom stupienku nachádza z 23 bodmi kanadský útočník Kole Lind. Ten si, okrem zápasov na farme, pripísal dve desiatky štartov aj prvom tíme Seattlu. Na strane Hershey Bears je vo vyraďovacej časti najlepšie bodujúcim hráčom Bielorus Alexei Protas. Ten je úplne opačný prípad ako Lind, pretože v aktuálnej sezóne odohral v NHL takmer 60 zápasov. V nižšej súťaži odohral v play-off 13 zápasov, v ktorých si pripísal 12 kanadských bodov.

Prvý zápas finálovej série tohtoročného vydania AHL je na programe už v noci zo štvrtka na piatok o 4 hodine nášho času na ľade Coachelly.