FOTO: NHL

Ako každý rok, aj toto leto sa NHL rozhodla trochu poupraviť svoje pravidlá. Po zmenách vylúčení, či pravidiel trénerskej výzvy pridáva len jedinú zmenu. Určite však nie je malicherná.

Nie je to tak dávno, čo NHL zaviedla povinné kontrolovanie vyšších trestov na videu. Išlo o priamu reakciu na situáciu z playoff NHL 2019, keď sa zranil Joe Pavelski, rozhodcovia odpískali vyšší trest, no nemohli si situáciu pozrieť zo záznamu ani zmeniť svoje rozhodnutie. V päťminútovej presilovke potom San Jose otočilo celý zápas, a teda aj sériu. Mali tak zabrániť nechceným chybám, ktoré môžu ovplyvňovať zápasy, či šampionáty.

Nevinne vyzerajúci moment dopadol hrozivým zranením pre Joea Pavelskiho a skončenou sezónou pre Vegas

Pravidlo pre kontrolovanie vyšších trestov však nebolo dotiahnuté do konca. Rozhodcovia boli totiž povinní si pozrieť video a mali dve možnosti – potvrdiť päťminútový trest, alebo ho znížiť len na dve minúty. Možnosť neudeliť trest vôbec až doteraz nemali. Staré pravidlo im taktiež nedovoľovalo zmeniť dôvod vylúčenia. To sa taktiež zmení. Rozhodcovia tak napríklad môžu zmeniť verdikt z narazenia o mantinel napríklad na útok na hlavu a krk. Zmeny sa však týkajú iba vyšších trestov, teda päťminútových vylúčení s osobným trestom, po ktorých sa hráč do hry vráti. Pri kontrolovaní trestov do konca zápasu ostáva iba možnosť znížiť trest na 2 minúty, či 5 minút.

Keďže NHL toto pravidlo uvádza do platnosti, je len otázkou času kedy sa zmení toto pravidlo aj u nás, či na akciách IIHF. Vyššie tresty sa na MS posudzovali pomocou videorzohodcu prvýkrát v uplynulej sezóne.