FOTO: Facebook / AHL

Už v stredu, trinásteho júla, dostanú hráči starší ako 26 rokov príležitosť podpísať v NHL kontrakt u konkurencie. Práve do tohto termínu majú tímy poslednú príležitosť buď ponúknuť novú zmluvu hokejistom, okolo ktorých chcú dosiahnuť úspech, alebo ich aspoň vymeniť a neprísť tak o cenného hráča bez akejkoľvek náhrady. Pozrieme sa na zopár mien, ktoré sa so zamestnávateľmi nevedia dlhšie dohodnúť na podmienkach pokračovania a pravdepodobne tak zmenia pôsobisko.

P.K. Subban

Robustný afroamerický obranca už dávno nie je tým hráčom, za ktorým sa išli manažéri pretrhnúť. Mnohé tímy o neho síce budú mať pravdepodobne naďalej záujem, no zrejme za nižší plat, než poberal naposledy v organizácií New Jersey (9 mil. USD). V mužstve majú pod zmluvou až sedem obrancov vo veku od 19 do 22 rokov, ktorí čakajú na výraznejšiu šancu v NHL. Nechýbajú však ani zvučnejší beci. Dougie Hamilton, Damon Severson či Ryan Graves sú hráči v najlepších rokoch. Je skôr pravdepodobné, že Subban si bude hľadať nové pôsobisko. Bude zaujímavé sledovať kam a za aké peniaze napokon zamieri.

Claude Giroux

Dlhoročný kapitán Flyers zmenil tento rok pred uzávierkou prestupov zamestnávateľa a s ambicióznou Floridou si zahral aj v play-off. Výraznejšieho výsledku sa však nedočkal. Bude pokračovať v nabitom útoku Panthers alebo sa poberie ku konkurencií? Tridsaťštyriročný útočník nazbieral vlani 65 bodov v 75 zápasov a stále má čo ponúknuť. Očakávať môžeme kratší kontrakt v tíme, ktorý vie ponúknuť šancu zaútočiť na Stalney Cup. Oficiálne zdroje zase hovoria o kanadských tímoch Ottawe a Edmontone.

Johnny Gaudreau

Možno najväčšia ryba na tohtoročnom trhu s voľnými hráčmi. Šikovný krídelník strávil celú svoju doterajšiu kariéru v Calgary Flames. V poslednom čase sa ale čoraz viac ozývali šumy o túžbe ,,Johnnyho Hockeya“ prestúpiť inam. Stopätnásť bodov v 82 zápasoch, je famózna bilancia, ktorou sa Gaudreau zaradil k najproduktívnejším hráčom základnej časti minulej sezóny. Požadovať však bude zrejme viac, než súčasných 6 750 000 USD. Tím, ktorý si ho bude môcť dovoliť, získa veľkú posilu.

Ondřej Palát

Český útočník má jednoducho talent rozhodovať veľké zápasy. Pravdepodobne by si na neho spomenul málokto, keby hovoril o hviezdach profiligy, no za skromným povrchom sa skrýva hráč, ktorého túži mať v zostave každý manažér. V základnej časti nepatrí k najproduktívnejším ťahúňom, no vo vyraďovacej fáze skrátka prepína na iný level. Aj Palát bol určite za úspešným dvojročným pohárovým ťažením ,,bleskov“. GM mužstva dokonca kvôli nemu vymenil obrancu McDonagha. Stále to však nemusí stačiť. Ostane teda rodák z Frýdku-Místku v Tampe alebo podpíše inde?

Adam Húska

Väčšina Slovákov v NHL je aktuálne pod zmluvou. Otázna situácia je ohľadne veteránov Jaroslava Haláka, Zdena Cháru a Andrej Sekeru. Potencionálnym stabilným hráčom profiligy je však gólman Adam Húska. Brankárskej jednotke z tohtoročných majstrovstiev sveta vo Fínsku, vypršala zmluva s New Yorkom Rangers. Húska nastúpil v najlepšej lige sveta zatiaľ do jediného zápasu a hoci sa mu nevydaril, zaslúžil by si ďalšiu šancu. U Rangers nepokračuje konkurent na poste Georgiev a zrejme ani Keith Kinkaid. Vytvorí teda Húska tandem so Šesťorkinom alebo si zbalí kufre a pôjde inam? Na NHL rozhodne má.