V nedávnej minulosti sa objavila správa od Elliotta Friedmana z televízie Sportsnet, že 32 tímov najlepšej hokejovej ligy sveta hlasovalo za decentralizáciu draftu. Tieto správy zatiaľ nie sú oficiálne.

Vypadalo by to asi tak, že každý tím by vyberal svoje nádeje z tímovej centrály, zatiaľ čo by mladíci čakali na jednom mieste.

Draft by už teda pravdepodobne nebol v osobnej prítomností všetkých zástupcov, generálnych manažérov a skautov tímov NHL. Túto zmenu chce vedie súťaže vykonať najneskôr od roku 2025. Draftovanie by teda prebiehalo na diaľku a vybratý hráč by následne putoval do centrály tímu, ktorý si ho vyberie.

Ak si všimneme prvotné reakcie fanúšikov, všetci nie sú predpokladanou zmenou nadšení. Mnohí sa odvolávajú na nedávny online draft, ktorý podľa ich názoru nebol vôbec veľkým zážitkom.

Do popredia prichádza aj otázka, prečo NHL práve po vzore z iných veľkých líg sveta NBA či NFL mení spôsob fungovania draftu. Niektorí tvrdia, že práve takýmto spôsobom sa ušetria peniaze. Dalo by sa argumentovať aj tak, že sa zníži riziko odhalenia draftových plánov jednotlivých tímov.

Ak budú tieto správy oficiálne potvrdené, NHL sa zaradí k ďalším súťažiam, kde je draft decentralizovaný.