Asi väčšina fanúšikov pozná lídra bodovania, či najlepšieho strelca momentálnej NHL. V oboch prípadoch lige bezkonkurenčne kraľuje Connor McDavid. Na ľade sú však aj iné činnosti, ktoré sú taktiež dôležité pri práci na víťazstve. Predstavíme si teda lídrov štatistík, o ktorých sa veľa nehovorí.
Bodyčeky
Významnou súčasťou hokeja a obzvlášť toho zámorského sú aj hity alebo bodyčeky. Je to veľmi efektný spôsob odstavenia protihráča od puku, ktorý ho navyše zvykne aj bolieť a často dvíha divákov zo sedadiel. V NHL tejto štatistiky kraľuje obranca Vancouveru Luke Schenn s 244 hitmi, čo je približne 4.8 hitov na zápas. Ďalej v rebríčku hitov nájdeme predovšetkým hráčov známych svojou tvrdosťou. Na ďalších pozíciách sú tvrdí chlapi ako Matt Martin, Keegan Kolesar, či Nico Deslauriers. Zo Slovákov je najlepší obranca Tampy Bay Lightning Erik Černák na 14. mieste so 151 hitmi.
Zblokované strely
Veľmi ceneným aspektom v zámorí je aj ochota hráčov blokovať strely. Práve takto môžu brániaci hráči veľmi efektívne pomáhať svojim brankárom. Tejto štatistike logicky kraľujú hlavne obrancovia. Tým najlepším je v NHL už tretiu sezónu po sebe obranca rytierov z Vegas, Alec Martinez, so 155 zblokovanými strelami. Nasledujú ďalší tvrdí lídri obrán s veľkým časom na ľade ako Jacob Trouba, či Moritz Seider. Spomedzi Slovákov je tu opäť najlepší opäť Erik Černák so 77 zblokovanými strelami. Pre ilustráciu obrovského rozdielu medzi obrancami a útočníkmi v tomto ohľade, útočník, ktorý zblokoval najviac striel ich má „iba“ 67. Je ním Nick Bonino. Druhým v poradí je možno trochu nečakane hviezdny ostrostrelec, Auston Matthews s 63 zblokovanými strelami.
Štatistiky v presilovkách
Všetci dobre vedia, že hra v nerovnovážnom stave je jednou z najdôležitejších súčastí hokeja. Tímy, ktoré vedia dávať veľa gólov v presilovkách a zároveň dostávať málo v oslabeniach, patria zväčša k tým najúspešnejším. Dobrými príkladmi sú aj poslední víťazi Stanley Cupu z Colorada, či predtým z Tampy Bay. Koľko gólov ale skutočne padá v presilovkách? Nuž, je to rozhodne viac ako sa zdá. Ako príklad poslúži hviezdny Connor McDavid. Jeho Edmonton má hlavne vďaka nemu už dlhú dobu najlepšie presilovky v lige. Len túto sezónu má McDavid na konte 12 gólov a 30 asistencii v nerovnovážnom stave. Z jeho celkovo 94 kanadských bodov získal teda takmer 45% v presilovkách. Toto je samozrejme extrém tohto čísla. U hráčov, ktorí hrávajú v prvej presilovkovej formácii sa toto percento pohybuje zväčša niekto pod hodnotou 30%. McDavid je teda najlepším nahrávačom aj najproduktívnejším hráčom v presilovkách. Najlepším strelcom je jeho kolega Leon Draisaitl, ktorý dal v presilovkách až 16 gólov. Z celkového pohľadu v momentálnej sezóne padlo z presiloviek približne 20% všetkých strelených gólov.
Zaujímavým ukazovateľom je aj vybojovanie, respektíve spôsobenie presilovky. Najviac presiloviek poskytol súperom Arber Xhekaj so 72 trestnými minútami. Paradoxne až 50 presilovkových minút naopak Xhekaj vybojoval, čiže tento prínos pre tím nie je až taký negatívny. Najviac presilovkových minút vybojoval paradoxne ďalší tvrdý chlapík a to Nico Deslauriers z Philadelphie. Tieto štatistiky ale veľmi skresľujú bitky. Za jednu bitku vám totiž v NHL ihneď pristane 5 minút v kolónke trestných, no aj vybojovaných minút, keďže váš súper dostáva rovnaký trest. Aj preto sa tieto dve čísla od seba odčítavajú. Najviac presiloviek oproti oslabeniam teda vybojoval Troy Terry z Anaheimu, až 36 minút. Naopak najväčší rozdiel trestných oproti vybojovaným presilovkovým minútam má obranca Vancouveru, Luke Schenn.
Vybojované a odovzdané puky
Pri zakladaní, či bránení útočnej akcie, sú veľmi dôležité aj odobratia pukov, či odovzdania z pohľadu súpera. K najviac odobratiam pukov dochádza predovšetkým v strednom pásme, ktoré bránia zväčša útočníci. Preto nie je prekvapením, že štatistike odobratých pukov kraľuje útočník Tampy Bay, Brandon Hagel, ktorý zvládol súperovi odobrať puk už 65-krát. Ďalšími skvelými útočníkmi v tejto činnosti sú Mitch Marner, Jevgenij Malkin, či William Nylander. Spomedzi obrancov sú suverénne najlepší Erik Karlsson zo San Jose a Jaccob Slavin z Caroliny. Pokiaľ ide o Slovákov, najviac pukov odobral súperovi Tomáš Tatar s 19 odobratými pukmi. Táto štatistika má ale aj opačný koniec a to odovzdané puky súperovi. Tu sa ukazujú naopak hráči, ktorí sú síce ofenzívne zdatní, no často podstupujú s pukom veľké riziko. Tu je tým „najlepším“ ostrostrelec Bostonu Bruins, David Pastrňák, ktorý puk stratil už 74-krát. Zo Slovákov najviac stráca puk opäť Tomáš Tatar, a to konkrétne 23-krát.
Početnosť a úspešnosť streľby
Veľmi zaujímavými sú aj štatistiky o početnosti a úspešnosti streľby. Často pri nich zistíme, že tí najlepší strelci často nemajú úspešnosť medzi najlepšími a naopak najúspešnejší strelci vôbec nebývajú v gólových tabuľkách vysoko. Najčastejšie strieľajúcim hráčom tejto sezóny je David Pastrňák so 445 streleckými pokusmi, z nich 245 išlo až na bránu. Hráčom, ktorý najviac striel netrafil do priestoru troch žrdí je Timo Meier, ktorému sa to stalo až 95-krát.
Pokiaľ však ide o úspešnosť streľby, tu sa začínajú mená trochu meniť. Určite je veľkým prekvapením, že najväčšiu streleckú úspešnosť má Nic Dowd z Washingtonu. Ten má na konte iba 10 gólov, no taktiež len 42 striel na bránu. Za ním nasleduje Andrei Kuzmenko z Vancouveru, Mark Scheifele, Jared McCann, či Bo Horvat.