FOTO: IIHF Galleries

Na Slovákov dnes čakajú v rámci tretieho zápasu na majstrovstvách sveta rozbehnutý Kanaďania. Tí zatiaľ vyhrali vo svojich oboch vystúpeniach na turnaji, keď najskôr zostrelili domáce Lotysško výsledkom 6:0. Vo včerajšom zápase, hoci aj napriek tomu, že prehrávali zo Slovinskom po úvodnej tretine 1:0 ukázali prečo patria k veľkým adeptom na zisk zlatých medailí z tohtoročného šampionátu a napokon gólom Carcona, Josepha, Weegara a McBaina triunfovali 5:2 z ich pohľadu. Zatiaľ najproduktívnejším Kanaďanom ale aj hráčom celého turnaja v Rige je nezvyčajne obranca Mackenzie Weegar, ktorý má bilanciu 6 bodov za 2 góly a 4 asistencie. Práve na neho si bude musieť naša defenzíva dávať v dnešnom zápase obrovský pozor, pretože okrem skvelého bránenia má aj šikovné ruky.

Oproti Kanade naši hokejisti už na tomto turnaji okúsili ako chutí prehra. Úvodný zápas s Českom prehrali tesne 3:2. O naše presné zásahy sa postarali Chromiak a Rosandiča. Tomu ale pomohol brankár Čechov Šimon Hrubec, ktorý si strelil vlastný gól. Prvú výhru naši zaznamenali až o deň neskôr proti hostiteľovi z Lotyšska. Toho sme porazili tesne 2:1. Veľký základ tejto výhry položil už po 44 sekundách po skvelej zadovke Cehlárika Sukeľ. Aj napriek tomu, že hokejisti Lotyšska 4 minúty pred druhou sirénou vyrovnali, opätovné vedenie našim farbám zariadil ako správny kapitán Marek Hrivík. Počas celého tohto zápasu sme sa opierali o skvele chytajúceho Stanislava Škorvánka. Ten ale v zápase proti javorovým listom dostane pravdepodobne voľno a nahradí ho niekto z dvojice Hlavaj – Riečický. Dobrou správou pre náš tím je že už dnes do hry zasiahne aj obranca Šimon Nemec, ktorý do dejiska šampionátu priletel iba v sobotu.

Naposledy sme sa s kanadským výberom stretli na minuloročnom šampionáte, no v tomto meraní síl ťahali sme ťahali za kratší koniec a napokon sme im podľahli 1:5. Jediný gól našich vtedy vsietil Samuel Takáč. Ak by sme chceli nájsť posledný zápas na veľkom turnaji, ktorý sme vyhrali Slováci museli by sme pozieť do roku v 2012. Vtedy sa nám ich podarilo zdolať vo štvrťfinále výsledkom 4:3. Na tomto šampionáte sme napokon dokráčali až ku strieborným medailám.

Okrem nášho zápasu sa dnes odohrajú aj ďalšie tri stretnutia. V A skupine sa od 15:20 stretne Nemecko a USA. A vo večernom zápase tejto skupiny sa stretnú vo veľkom derby dve severské krajiny a to Fínsko a Švédsko. Náš zápas doplnia v našej skupine Česi proti domácim Lotyšom.