Zdroj: cbc.ca

V tohtoročnej sezóne by sme mohli natrafiť na brankárov ako Andrei Vasilevskiy, Igor Shesterkin či Juuse Saros. Nahliadnime teda do minulosti najvyššej hokejovej ligy na svete.

Glenn Henry Hall

Taktiež známy ako „Mr Goalie“, Hall patrí medzi sto najlepších hráčov v histórii NHL. V roku 1949 podpísal svoju prvú zmluvu s tímom Detroit Red Wings. Napriek tomu sa na súpisku Red Wings dostal až v sezóne 1955-56, kde zosadil Terryho Sawchuka.

Kanaďan získal Calder Memorial Trophy za najlepšieho brankárskeho nováčika. Na konte má aj mnoho iných trofejí, ako napríklad Vezina Trophy za najlepšieho brankára NHL, ocenenie Conn Smythe Trophy za najužitočnejšieho hráča play-off NHL. Pripísaný má aj titul víťaza Stanleyho pohára s tímom Chicago Blackhawks, v roku 1989 sa mu to podarilo opäť, no už len ako tréner brankárov tímu Calgary Flames. Jeho známym znakom sa stal „motýlik“, ktorý gólmani praktizujú dodnes.

Ukončenie svojej profesionálnej hráčskej kariéry oznámil v roku 1971. Štyri roky na to sa stal súčasťou Hokejovej siene slávy.

Joseph Jacques Omer Plante

V sezóne 1954-55 sa dostal na špičku brankárov Montrealu Canadiens. Dotiahli to až dokonca, keď sa vo finále NHL stretli s Detroitom. Canadiens podľahli „červeným krídlam“ a stratili šancu na výhru Stanleyho pohára. O rok neskôr boli gólmani ako Gerry McNeil či Charlie Hodge poslaní do amatérskych klubov a na farmu Montrealu. V tej istej sezóne Plante nebol veľmi aktívnym hráčom kvôli zraneniam.

Plante sa hlavne spája s prvým brankárom, ktorý si ochrannú masku zaviedol ako povinné vybavenie. V priebehu stretnutí si ju ale nenasadil, pretože si myslel, že mu môže ovplyvniť rozhľad nad hrou. Po úvodných troch minútach zápasu proti New York Rangers bol odvedený do šatne po tom, čo mu strela Andyho Bathgatea zlomila nos. Vrátil sa s nasadenou, po domácky vyrobenou maskou, ktorú používal už počas tréningov.

Po ére Rangers, Blues, Maple Leafs, Bruins a Oilers sa Plante v roku 1975 rozhodol ukončiť hráčsku kariéru. Presťahoval sa do Švajčiarska, no s kanadským hokejom zostal v úzkom kontakte. Na hokejovej scéne pokračoval ako analytik, poradca a tréner. Zomrel v roku 1985 vo švajčiarskej Ženeve.

Patrick Jacques Roy

„Saint Patrick“ je v súčasnosti hlavným trénerom Quebec Remparts v QMJHL (Quebec Major Junior Hockey League). Na súpiske Montrealu Canadiens bol jedenásť rokov, za Colorado Avalanche hral osem sezón. S obidvoma tímami vyhral Stanley Cup, s každým dvakrát.

V 1984 NHL Entry Draft bol v treťom kole zvolený Montrealom. Paradoxne si ho vybral tím, ktorého nemal veľmi v láske. V nastávajúcej sezóne debutoval proti Winnipegu Jets. Roy nepustil v tretej tretine ani jeden gól, no i tak bol poslaný do AHL tímu, Sherbrooke Canadiens. S nimi vyhral Calder Cup, s desiatimi výhrami v trinástich zápasoch. Ďalší rok mu doniesol titul víťaza NHL s Montrealom.

Vo svojich dvadsiatich rokoch sa stal najmladším držiteľom Conn Smythe Trophy. Po ukončení profesionálnej kariéry v roku 2003, pokračoval ako viceprezident prevádzky Quebec Remparts, neskôr vlastník a generálny manažér a od roku 2005 tréner toho istého tímu.