FOTO: IIHF Galleries

Na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov sa začali vyraďovacie boje. Postup medzi najlepšiu osmičku šampionátu si vybojovala aj naša reprezentácia, ktorá svojím zápasom s Fínskom otvorila štvrťfinálové boje.

Slovensko vypadlo rovnakým spôsobom ako vlani

Náš tím pod vedením Ivana Feneša narazil vo štvrťfinále na nie veľmi obľúbeného súpera z Fínska. Proti severanom sme na vrcholovom turnaji odohrali v ére samostatnosti až 18 zápasov, z toho len 4 sme doteraz vyhrali. Pred chlapcami spod Tatier tak stála veľká výzva. Po úvodnej tretine ale tento rešpekt opadol, pretože gólom od kapitána Adama Sýkoru z posledných stotín sme sa dosttali do vedenia. Fínsko ale odpoveď na seba nenechalo dlho čakať, a už po dvoch minútach prostrednej časti prekonal Gajana Tommi Mannisto. Zvyšok tretiny sa odohrával vo vysokom tempe, no s veľkou dávkou opatrnosti. O nej sa ale nadalo povedať počas tretej tretiny, keď sme museli dvakrát doháňať jednogólové manko. Zápas napokon poslal do predĺženia Mešár, no v ňom sme, podobne ako minulý rok s Kanadou, neuspeli a s turnajom sa tak lúčime opäť pred bránami semifinále.

Kanade vystavili stopku hokejisti Česka

Veľké prekvapenie sa odohralo v hale, kde sme v roku 2002 vybojovali na seniorských majstrovstvách zlato. V nej dokázali zvíťaziť hráči Českej republiky nad Kanadou. Tí už po úvodnej časti viedli 2:0, zásluhou Štancla a Cibulku. Navyše, Kanaďania mohli prehrávať ešte väčším rozdielom, ale Rymon neuspel v nariadenom trestnom strieľaní. A táto zahodená šanca mohla bratov Čechov vyjsť veľmi draho, pretože javorové listy v prostrednej tretine vyrovnali a zápas sa začínal prakticky odznova. Záverečná časť priniesla erupciu radosti až v závere, keď Jakub Štancl definitívne uzavrel toto meranie síl. Po ňom sa z postupu medzi najlepšiu štvoricu tešila jeho krajina.

Suverénny postup USA

Jeden z veľkých favoritov na zlatú medailu Spojené štáty americké kráčajú naďalej turnajom bez jedinej porážky. Dnes si poradili aj s Lotyšskom, ktoré zdolali presvedčivo 7:2. Američania spečatili svoj postup prakticky už po druhej tretine, keď po nej svietil na kocke priebežný stav 6:1. Veľkú zásluhu na tomto dominantnom víťazstve mal krídelnik tretej formácie Gabe Perreault, s bilanciou 2+1. Naopak,, na strane Lotyšska strelil ich dva góly v stretnutí kapitán Dans Locmelis.

Švédsko sa pred domácim publikom vytrápilo so Švajčiarskom

Hostiteľská krajina sa na tomto šampionáte prebojovala do štvrťfinále z líderskej pozície A skupiny, a pred stretnutím bola jasným favoritom. No v boji o medaily sa im ale do cesty postavili nepríjemní a húževnatí Švajčiari. Švédi rolu favorita držali iba v na začiatku zápasu v prvej tretine, keď Helvétom strelili dva góly. Tie padli najskôr z hokejky Stenberga, na ktorého nadviazal pred koncom úvodnej časti počas početnej prevahy Lekkerimaki. Následne sa ale domáci trápili v efektivite, čo dokonale využilo Švajčiarsko. To zásluhou Horneckera a Meileho poslalo zápas do predĺženia. Švédsko napokon ďalšie prekvapenie nedopustilo a Axel Sandin-Pellikka poslal svoju krajinu ďalej.