FOTO: Dominika Körtvélyesiová/FB HC 05 Banská Bystrica

V piatkovom 46. kole sme sledovali najslávnejšie slovenské derby, ale aj zápas posledného s predposledným.

Valtonenova séria bez prehry sa skončila

Banská Bystrica prehrala 3 z posledných 5 zápasov. Ľahký zápas ich nečakal ani dnes, pretože pod Urpín pricestovali rozbehnuté Michalovce. Tie od príchodu lodivoda Tomeka Valtonena ešte neprehrali. No od baranov dostali hostia studenú sprchu hneď v úvode. Po prvej tretine totiž líšky prehrávali po góloch Wilkinsa a Horu 0:2. V druhej tretine síce Matt Wilkins strelil svoj druhý gól v stretnutí, no Bodák spolu s americkým útočníkom Joshom Wilkinsom skresali manko iba na jediný presný zásah. Vyrovnanie z ich strany ale neprišlo, pretože o troch bodoch pre hokejistov Banskej Bystrice rozhodol Turnbull.

„Myslím si že sme za bodmi išli hned od začiatku. Vyhrávali sme 3:0, a potom sme sa trošku zľakli a dali nám dva góly v ich presilovkách. Do poslednej tretiny sme išli s tým, aby sme to udržali a to sa nám aj podarilo,“ zhodnotil zápas kapitán domácich Ivan Ďatelinka, ktorý odohral 500. zápas v našej najvyššej súťaži.

Humenné vypadáva z extraligy

Hokejisti HC 19 Humenné nezvládli pre nich dôležitý zápas a Novým Zámkom podľahli pred vlastnými divákmi 1:3. Náskok, ktorý býky majú, už aj v prípade zvládnutia všetkých zvyšných zápasov levy nemajú šancu dobehnúť. A aj v prípade rovnosti bodov by zostúpilo Humenné, kvôli horším vzájomným zápasom.

Dnešný zápas začali Humečania síce katastrofálne, pretože po úvodnej časti prehrávali o dva góly. Postupne prekonali Galimova v domácej svätyni Prokeš s Johnsonom. Do druhej tretiny sa do humenského bránkoviska postavil Kozel a ten si aj pripísal asistenciu, keď našiel pasom kapitána Lukáša Handlovského, ktorý nedal Kantorovi šancu. O definitívnom zostupe domácich do SHL rozhodol Ružek do prázdnej bránky.

Mikúš rozhodol derby

Určite najsledovanejší zápas celého kola sa dnes hral v hlavnom meste. Belasí totiž privítali najväčšieho rivala z Košíc. Zápas bohatý na góly otvoril už po 42 sekundách Kubka. Pollock síce vyrovnal, no Mahbod a Lukošik poslali Slovan do vedenia 3:1. Do kabíny ale odchádzali iba s jednogólovým náskokom, pretože sa presadil Šedivý. Druhá časť priniesla iba jeden gól a to z hokejky Deyla, vďaka ktorému oceliari vyrovnali. Košice sa prvýkrát dostali do vedenia zásluhou gólu obrancu Alexa Bretona. Samuel Takáč ale napínavý zápas poslal do predĺženia. V ňom o extra bode pre košické farby rozhodol Tomáš Mikúš, ktorý strelil gól v štvrtom zápase po sebe.

ZOSTAVA KOLA: Krasikov: (97%) – Breton (1+1), Hults (1+1) – Prokeš (1+1), Wilkins (2+0), Nellis (1+1)