Zdroj: NBC Sports

Pri príležitosti zajtrajšieho nočného finále NHL vám predstavíme pár zaujímavostí o ocenení, ktoré získa najlepší tím sezóny.

Prečo sa volá Stanley Cup?

Politik, Minister kolónií Spojeného kráľovstva v rokoch 1885 až 1886 a šiesty generálny guvernér Kanady, nadšený športovec a majiteľ stajní Stanley House Stables prvýkrát po sebe pomenoval túto vzácnu trofej už v roku 1893. V roku 1889 sa rodina Lorda Stanleyho vybrala na montrealský karneval v zime, kde sa hral ľadový hokej. Celé jeho potomstvo, aj s ním, sa zamilovali do tohto športu. Jeho synovia, Arthur a Algernon, založili nový hokejový tím Ottawa Rideau Rebels. Sir Frederick Stanley odkúpenú striebornú misu daroval za určitých podmienok. Jedna z nich bola, že správcovia tejto ceny musia zaistiť jej úplné bezpečie. Jedným z nich je aj Phil Pritchard, ktorý sa o Stanley Cup stará už od roku 1991.

Miery Stanleyho pohára

Replika originálu váži 15,5 kilogramu a uložená je v Hokejovej sieni slávy v Toronte. Hlavná časť je vysoká necelých 90 centimetrov a misa meria do 20 centimetrov. Tvorí ju minimálne 2 300 mien hráčov, ktorí túto trofej pozdvihli nad hlavu. Najviac mien, ktoré tím môže dať na pohár je 52. Pätnásť žien sa dostalo na tento pohár a najviac vygravírované meno je Jean Béliveau; kanadská hokejová legenda, ktorá sa tam nachádza desaťkrát ako hráč a sedemkrát ako manažér mužstva.

Do misy Stanley Cupu sa vojde dokopy štrnásť plechoviek piva. Bujaré oslavy niektorých tímov sa postarali o jeho poškodenie. V roku 1962, keď Toronto Maple Leafs vyhralo NHL, spadol do vatry a bol pri búrlivých slávnostiach vážne poškodený. Leafs museli platiť za všetky úhrady, čo sa týkalo opravenia pohára.