FOTO: NHL.com

Pokiaľ sa spomenie meno Patrick Roy, väčšina ľudí si spomenie na skvelého gólmana Montrealu či Colorada. Po kariére je ale aj výborným trénerom. Možno sa tak znovu dočkáme jeho návratu do NHL.

Jeden z najlepších gólmanov histórie vyhral ako hráč prakticky všetko. Štyrikrát vyhral Stanley Cup, trikrát Conn Smythe Trophy a mnoho Ďalších trofejí. Už ako hráč ale kúpil juniorský klub Beauport Harfangs, ktorý presťahoval do Quebecu pod názvom Quebec Remparts.

Po skončení aktívnej kariéry sa Roy stal generálnym manažérom mužstva a neskôr aj jeho hlavným trénerom. Vo svojej prvej sezóne 2005/06 vyhral prestížny Memorial Cup. V roku 2013 ho ako hlavného trénera zamestnal jeho bývalý klub NHL, Colorado Avalanche. Roy s ním v prvej sezóne skončil druhý v západnej konferencii, aj napriek tomu, že rok predtým boli lavíny predposledné v celej lige. Zaslúžene tak získal Jack Adams Trophy pre najlepšieho trénera NHL.

Jeho pôsobenie v Colorade ale nebolo úplne ideálne. Výsledky v ďalších sezónach už také presvedčivé neboli a pochopenie nenachádzali ani Royove výstrelky spôsobené jeho búrlivou povahou. Napokon Roy sám rezignoval z pozície hlavného trénera Avalanche.

Medzičasom klub Quebec Remparts predal, no vrátil sa doň v roku 2018 ako tréner a generálny manažér. Za päť sezón postavil a koučoval mužstvo, ktoré vyhralo QMJHL a aj samotný Memorial Cup. Nastáva tak otázka, či by sa do NHL ako hlavný tréner mohol vrátiť.

Trénerský návrat do NHL?

Pri Royovi sa objavujú už mnohé špekulácie o návrate do NHL. Prvým tímom, ktorý by mohol trénovať je New York Rangers. Rangers po sezóne vyhodili Gerarda Gallanta. Mali problém usporiadať a ukoučovať množstvo hviezd na ich súpiske. To je presne to, čo dokázal Roy u Remparts.

Jazdci taktiež hľadajú trénera, ktorý vyšťaví čo najväčší potenciál z mladíkov, ktorý nenapĺňajú očakávania ako Alexis Lafreniére, Kaapo Kakko a pod. To je niečo, čo by tréner s toľkými skúsenosťami z juniorského hokeja mal zvládnuť.

Patrick Roy je nepochybne taktiež veľkým motivátorom, aj vďaka jeho búrlivej povahe. To je určite taktiež potrebné do prípadnej práce v New Yorku, ktorá okamžite vyžaduje výsledky. Generálnym manažérom Rangers je navyše Royov bývalý spoluhráč z Colorada Chris Drury, no aj on musí mať na pamäti, že vzťah Roya s generálnym manažérom Colorada Joeom Sakicom v rokoch 2013-2016 nebol úplne ideálny.

Ďalším kandidátom je Ottawa Senators, klub v Royovej rodnej provincií Quebec. Tá má síce ako hlavného trénera DJ Smitha, no klub je v procese zmeny majiteľa. O pozícii hlavného trénera rozhodne až nový vlastník. Jedným zo záujemcov je skupina miliardára Michaela Andlauera, ktorý by mal údajne veľký záujem, aby bol hlavným trénerom Senators práve Roy.