FOTO: IIHF Galleries

Ôsmy hrací deň majstrovstiev sveta v Rige a Tampere priniesol štyri odohrané zápasy. V skupine A sa stretli proti sebe Maďarsko a Fínsko, vo večernom zápase Rakúsko a Nemecko. Skupina B priniesla súboj Slovenska s Kazachstanom a vyrovnaný duel medzi Lotyšskom a Slovinskom.

Fínska výhra zariadená v tretej tretine

Fíni odohrali v Tampere duel proti outsiderovi z Maďarska. Po 40 minútach vyhrávalo Fínsko 2:1, pretože Maďari statočne bojovali. Zápas sa lámal v tretej tretine, keď Fíni roztočili svoju ofenzívu a päťkrát skórovali. O priebehu tretej časti hry svedčí aj štatistika striel na bránu 2 ku 24 fínskym.

„Myslím si, že celkovo to bolo celkom dobré,“ povedal kapitán Marko Anttila.Samozrejme, v prvých dvoch tretinách sme nedokázali streliť toľko gólov a nechali sme im až príliš veľa šancí. Ale v tretej to bol podľa mňa od nás veľmi dobrý výkon.“

„Nikdy sme nemali taký vyrovnaný zápas počas prvých dvoch tretín proti Fínsku. Myslím si, že tieto dve tretiny môžeme využiť na to, aby sme to vybudovali a napravili svoje chyby v tretej,“ povedal maďarský Kristof Papp.

Tretia výhra Lotyšska v rade

Domácich Lotyšov čakal na dnes dôležitý duel v súvislosti s postavením v tabuľke a Lotyšov v súvislosti s udržaním sa. Gólová bola najmä druhá tretina, keď padli až štyri góly. O jeden však boli Lotyši lepší, Slovinci nedokázali v tretej časti vyrovnať. Lotyšsko je tak v tabuľke na štvrtom mieste a Slovinsko na poslednej priečke.

„Bol to veľmi rýchly zápas, možno trochu nečakaný v istom zmysle, ale je to dobrý tím,“ povedal lotyšský obranca Karlis Cukste. „Nebol to jednoduchý zápas, ale som rád, že sme vyhrali.“

„Myslím si, že sme si dnes zaslúžili nejaké body,“ povedal slovinský útočník Blaz Tomazevic. „Je to frustrujúce. Všetci opäť tvrdo bojovali, ale je to ťažké.“

Bodový zisk Slovenska

Po prvej tretine viedol tím trénera Craiga Ramsayho 1:0, avšak druhú tretinu prehral 0:3. Nezmyselné útočné fauly a vylúčenia ponúkli Kazachom stopercentné šance, ktoré aj využili. Kontaktný gól na 2:3 strelil Richard Pánik po kvalitnej prihrávke od kapitána Hrivíka. Regendovi sa podarilo vyrovnať, nasledujúce predĺženie však nerozhodlo. Víťazný gól v samostatných nájazdoch si pripísal kazašský útočník Mikhailis.

Súboj geografických susedov

Proti sebe sa dnes postavili aj tímy Rakúska a Nemecka. Nemci strelili otvárací gól duelu už v piatej minúte, pričom súperovi sa podarilo o necelých sedem minút vyrovnať. Nemecko skórovalo ďalšie tri presné zásahy, Rakúsko len jeden, a tak nakoniec sa z víťazstva radovali Nemci pomerom 4:2.