Tento týždeň sa na Floride koná tradičné stretnutie vedenia NHL s radou klubových majiteľov. Hlavnou témou by mal byť platový strop na budúcu sezónu, no aj informácie o prebiehajúcom predaji Ottawy Senators.

Platový strop na sezónu 2023/24

Po poslednom stretnutí oznámil komisár ligy Gary Bettman, že platový strop by sa v budúcej sezóne mohol zdvihnúť až o 4 milióny dolárov, ak sa podarí splatiť dlh hráčov voči lige. Platový strop je aktuálne na úrovni 82,5 miliónov dolárov. To je o milión viac ako v predošlých troch sezónach, keď bol zmrazený kvôli koronakríze.

„Naposledy sme mali stretnutie pred siedmimi týždňami. Naši finanční pracovníci pozbierali aktuálne informácie od klubov. Musím však priznať, že sa príliš nelíšia od tých, čo sme dostali pred siedmimi týždňami“ povedal zástupca komisionára, Bill Daly.

Dlh hráčov voči NHL vznikol počas koronakrízy, keď liga platila hráčov aj počas pozastavenej sezóny. Dlh sa platí cez tzv. escrow, teda cez určité percento strhnuté z aktuálnych platov hráčov. Asociácia hráčov NHL s vedením vyrokovala plán splácania, ktorý rátal so splatením dlhu po sezóne 2023/24. Príjmy NHL však nečakane stúpli. Je tak možné, že sa dlh splatí už v tejto sezóne.

Predaj Ottawy Senators

Veľkou témou v NHL je aj predaj Ottawy Senators. Na stretnutí majiteľov to bude novinka. Bill Daly dodal, že o klub je dostatok záujemcov, a že to je vizitka o tom, že liga je pre zaujímavá aj pre investorov. Medzi záujemcami je aj známy herec Ryan Reynolds.

Okrem predaja Ottawy by sa mal preberať aj nový fanúšikovský kódex, ktorý bude platiť v arénach ligy. V pondelkových stretnutiach sa tiež zosumarizoval prínos Global Series v Prahe a Tampere spolu s prípravnými zápasmi v Berne a Berlíne. Daly dodal, že podobné podujatia majú záujem usporiadať aj budúci rok. Kde to bude však nepovedal.

Svetový pohár

Od posledného stretnutia majiteľov sa zmenil aj plánovaný dátum Svetového pohára v hokeji. Z pôvodnej jari 2024 sa predpokladaný dátum presunul na najskôr február 2025. Či tam budú prítomní aj hráči Ruska či Bieloruska nie je známe. Vedenie NHL sa však netají tým, že by ich rado na turnaji videlo. Ich rozhodnutie bude údajne závisieť aj od toho, či budú môcť športovci z Ruska štartovať na LOH v Paríži 2024, alebo či sa zaradia naspäť do kvalifikácii na ME či MS vo futbale.

Výsledky stretnutí by mali byť dostupné najneskôr do dvoch dní.