FOTO: IIHF Galleries

Turnaj plný prekvapení. Aj tak by sa dali charakterizovať majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2023. O najväčší šok sa postarali spoluorganizátori akcie z Lotyšska, ktorí si siahli po prvý raz v histórií na cenný kov. Možno ešte viac zaujalo Nemecko, ktoré rozprávkovú jazdu ukončilo až vo finále.

Prvá je bronzová

Ešte sa na majstrovstvách sveta nestalo, že by Lotyšsko postúpilo do semifinále, nie to ešte siahlo na medailu. Domáci turnaj im priniesol nečakaný úspech. Po prekvapivom štvrťfinálovom postupe cez silné Švédsko i trpkej prehre s Kanadou v semifinále čelili v stretnutí o bronz hviezdnemu tímu USA. Úspešne.
Skóre duelu otvoril v ôsmej minúte Bukarts. Už o pár okamihov neskôr však kapituloval po strele Američana Grimaldiho aj gólman Silovs. Ešte v rovnakej tretine padlo po ďalšom presnom zásahu na oboch stranách. Dejstvo druhé gól neprinieslo a tretina tretia videla vyrovnané skóre 1:1. V predĺžení rozhodol o zisku bronzových medailí obranca Rubins, ktorý zaznamenal druhý gól v zápase i na turnaji.

„Nemyslím si, že po dnešku budeme ašpirovať na medailu každý rok. Našim cieľom sú postupné malé kroky. Dúfam však, že tento úspech inšpiruje ľudí, ktorí sa v krajine venujú hokeju,“ povedal pre IIHF útočník Lotyšska Rodrigo Abols.

„Mám pocit, že súper chcel vyhrať trošku viac ako my. Povedali sme si to aj v šatni po prvej tretine, že musíme chcieť zvíťaziť tak veľmi ako Lotyšsko. Pretože oni hrali akoby išlo o zlatý zápas, nie iba bronzový. Nemyslím si, že sme sa im vyrovnali v intenzite počas celých 60 minút,“ zhodnotil pre IIHF sklamaný útočník USA Rocco Grimaldi.

Zlatý sen sníva Kanada

Spanilá jazda Nemecka sa skončila na hokejkách javorových listov. Po troch skupinových prehrách o gól proti favoritom, nasledovalo 6 výhier v rade. Na Kanadu však už Nemecko nestačilo a z Fínska si odváža strieborné medaily. Zverenci trénera Kreisa v dueli s Kanadou dvakrát viedli, no napokon podľahli minuloročným neúspešným finalistom 2:5. Hrdinom javorových listov sa stal útočník Samuel Blais, ktorý rozvlnil sieť súpera dvakrát. Dvomi asistenciami k výhre dopomohol iný hráč Peyton Krebs. Pre Kanadu ide o štvrtý titul za posledných osem rokov. Finále hrali v sledovanom období sedemkrát, raz bol turnaj zrušený pre pandémiu.