FOTO: Facebook / HC SLOVAN Bratislava

Slovenský hokejový obranca Samuel Fereta má za sebou turbulentný ročník. Pred novou sezónou vymenil klub s najvyššími ambíciami za ligového nováčika. Hoci len v rámci hosťovania.

Na nadchádzajúci ročník sa pripravoval spolu so svojim kmeňovým klubom. Napriek tomu, že hosťovanie bolo už vtedy plánovaným krokom. „Umožnili mi absolvovať letnú prípravu na Slovane, keďže som tu pod zmluvou. Ďakujem im za to, lebo už vtedy bolo zrejmé, že odídem na hosťovanie,“ hovorí 24-ročný obranca.

Zdroj: Facebook / MODRÉ KRÍDLA Slovan

Fereta napokon nestrieda len klub za klub. Z bratislavského Slovana, ktorý ho tak povediac vychoval, sa na ročné hosťovanie presúva do rodného Humenného. Sám nevie povedať, ku ktorému tímu má vrúcnejší vzťah.
„To je veľmi ťažká otázka. Som Humenčan, ktorým vždy aj ostanem a však polovicu života som strávil v Bratislave a vychoval ma práve Slovan,“ vraví.

Mladý bek má za sebou sezónu plnú zvratov a zmien. Nastúpil až za trio klubov, pred ročníkom pritom nemal hrať za jediný z nich. V extralige z toho bolo chudobných 11 zápasov v drese belasých. Sám priznáva náročnosť posledného ročníka.
„Bol to veľmi ťažký rok. Ja som mal platnú zmluvu s Iclinic Bratislava Capitals, kde mi bolo oznámené niekedy štrnásteho, pätnásteho augusta, že klub končí. Vtedy mali všetky celky extraligy prvé týždne prípravy za sebou. Kádre boli uzavreté. A aj keď prišli ponuky z najvyššej súťaže, každý chcel využiť, že nemám klub a zoberiem všetko. Tak mi neostávalo nič iné, len začať takto, v SHL. Potom neskôr prišla ponuka od Slovanu… Takže áno, hektický rok.“

„V Slovane so mnou počítali do prvého tímu od začiatku, potom sa však niečo zmenilo.“

Samuel Fereta

Výkony Feretu však neboli vôbec zlé. V Modrých Krídlach Slovan patril k ťahúňom mladučkého celku. V sedemnástich zápasoch si pripísal, na obrancu slušných, 11 bodov. Sám sa nazdáva, že mohol dostať aj viac než jedenásť štartov v prvom tíme belasých. „Chvály na moju adresu boli. Žiaľ, priestor, ktorý som si aj výkonmi pýtal, neprišiel,“ povzdychol si.

„V Slovane so mnou počítali do prvého tímu od začiatku, potom sa však niečo zmenilo. O hosťovanie som požiadal ja sám spolu s vedením Humenného, keď som zistil, aká je moja skutočná situácia v bratislavskom tíme. Na mojich ambíciách a cieľoch to však nemení vôbec nič. Stále budem tvrdo pracovať, pomáhať tímu a verím, že aj keď sa veľa neočakáva, dokážeme prekvapiť rovnako, ako chalani minulý rok v SHL,“ naráža obranca na priamy postup do extraligy na úkor silnej Žiliny.

A akého Samuela Feretu budeme vídať v nadchádzajúcom ročníku? „Chcem, aby moju hru sprevádzala dôraznosť, tvrdosť, dobrá hra v defenzíve a aj pomoc v útoku, nejakým tým bodíkom.“

Samuel Fereta sa nebojí pritvrdiť

Pred novou sezónou sa riešila aj otázka otvorenosti súťaže smerom nadol. Vlani platil priamy zostup pre posledný celok tabuľky. Na tomto formáte sa napokon nič nemení. Rodáka z Humenného však táto skutočnosť netrápi. „Nikto v tíme ani vedení nemyslí na to, čo a ako bude. Ideme do sezóny s cieľom užiť si premiérový ročník v extralige, vytvoriť skvelú partiu a baviť fanúšikov.“

Stále kmeňový hráč Slovana má skúsenosti aj s medzinárodnou Ice Hockey League. Práve o možnom pôsobení belasých v nej sa pred sezónou špekulovalo. Napokon z dohadov nič nie je. Vedel by si však Fereta predstaviť bratislavský tím v ICEHL? „To nedokážem s presnosťou povedať. Predsa, nie každý fanúšik pozná tú ligu a je náročné predpovedať, aká by bola návštevnosť. Je to však kvalitná súťaž a z herného hľadiska by sa určite bolo na čo pozerať.“

Práve spomínaná súťaž je do dnešného dňa jedinou zahraničnou ligovou skúsenosťou, ktorú dvadsaťštyriročný obranca má. Aj to hral za, už neexistujúci, slovenský klub Bratislava Capitals. Zahraničie ho zatiaľ nezlanárilo. „Mal som nejaké ponuky, no nič ma neoslovilo. Uvidíme po tomto ročníku.“

V poslednom čase sa z Česka i Slovenska dokázalo po presvedčivých výkonoch presadiť viacerým talentom až v NHL. Nedávnym príkladom je napríklad obranca Patrik Koch. Ten je od Feretu o dva roky starší, no po trpezlivej a postupnej práci na Slovensku i v Česku si napokon vyslúžil profiligový kontrakt. Feretu zrejme čaká odlišná cesta. Na sen o NHL sa nesústredí, hoci priznáva, že by išlo o pekný príbeh. „Sústredím sa predovšetkým na každý jeden deň od začiatku až po koniec. Nemyslím na to, čo bude. Určite by to však bola krásna cesta,“ povedal na záver.