Dalibora Dvorského si z 10. miesta na jednom z najlepších draftov histórie vybralo Saint Louis Blues. Mladý Zvolenčan sa stal nádejným mladým hráčom a v budúcnosti môže zažiariť. Aká bola jeho doterajšia cesta za hokejovým snom? A čo od neho môžeme v najbližších rokoch očakávať?

Odchod do Švédska

Dvorský začínal nádejnú kariéru v rodnom Zvolene, kde urobil prvé hokejové kroky. Avšak v deviatich rokoch odišiel aj s rodinou do Švédska, kde hrával za tím Flemingsbergs IK v tíme do 16 rokov. Od ranného veku dosahoval pozoruhodné výsledky, keď napríklad za spomínaný Fleminsbergs IK ako trinásťročný nazbieral19 bodov v 18 zápasoch. V sezóne 2019/2020 si zahral aj za rodný Zvolen v tíme HKM Zvolen U18. V 8 zápasoch tu získal 19 bodov. Toto sú samozrejme mládežnícke kategórie, ale treba dodať, že mladý Dvorský tu hrával so staršími spoluhráčmi. Od sezóny 2020/2021 sa Slovák pevne usadil vo švédskom hlavnom meste Štokholme. V druholigovom klube AIK Štokholm postupne hrával skoro za všetky vekové kategórie, prešiel od U18 až po U20 a niekedy sa dostal aj do prvého tímu, kde v sezóne 2021/2022 odohral 17 zápasov a získal v nich 3 body. V stretnutí proti IF Troja-Ljungby premenil víťazný nájazd zápasu, a ten sa mu do štatistík nakoniec pripísal ako gól.  Vo veku 16 rokov a 169 dní sa tak stal piatym najmladším strelcom v dejinách súťaže. Stal sa však úplne najmladším zahraničným strelcom, pričom tento rekord predtým držal hviezdny Čech David Pastrňák.

V draftovej sezóne 2022/2023 dostal od trénera väčšiu dôveru, keď odohral 38 zápasov za prvý tím AIK Štokholm. Na svoje konto si pripísal 14 bodov za 6 gólov a 8 asistencií. Dvorský si zahral aj v tíme U20, kde preukázal, že je na svoju kategóriu až príliš dobrý; v desiatich zápasoch získal 21 bodov. Svoju doterajšiu kariéru v Štokholme ukončil ziskom tretieho miesta v play-off za tím U18.

Gáborík v extralige prekonaný

foto: M. Gáborík Instagram

Meno Dalibora Dvorského najviac zarezonovalo v rokoch 2020/2021, keď odohral jednu sezónu za prvoligový tím v extralige HC Banská Bystrica. Dvorský nastúpil na 20 zápasov a práve jeden z tých sa zapísal do dejín. Hosťujúcu Nitru porazili Bystričania vysoko 6:1, pričom jeden gól strelil mladučký Dalibor Dvorský. Prekonal tak dlhoročný rekord Mariána Gáboríka z roku 1998, ktorý strelil gól vo veku 16 rokov a 27 dní. Dvorský tak prekonal svoj hokejový vzor, keď vo veku 15 rokov 7 mesiacov a 18 dní skóroval v danom zápase. Slovák sa tak navždy zapísal do dejín extraligy.

Hviezda Hlinka Gretzky Cupu

Dvorského na Slovensku už určite všetci hokejoví nadšenci dobre poznali, ale v zahraničí sa Dvorský zjavoval len v hlavách expertov. Ani to však netrvalo príliš dlho a po Hlinka Gretzky Cupe v sezóne 2021/2022 už temer nikto nepochyboval o Dvorského mieste v top 15. draftu 2023. Dvorský veľkou mierou prispel k úspechu Slovákov, ktorí obsadili striebornú priečku hneď za zlatým Ruskom, ktoré malo v zostave Matveja Mičkova. Dvorský bol spolu s Mičkovom na vedúcej pozícií strelených gólov- obaja ich strelili 8.

Po nádhernom úspechu na Hlinka Gretzky Cupe bol Dvorský za svoje výkony odmenený miestom v nominácií na šampionáte juniorov do 20 rokov. Tím Slovenska bol výnimočný- hrali Slafkovský, Mešár, Dvorský a mnohí ďalší. Avšak turnaj sa pre nepodarené podmienky a rozšírenú pandémiu zrušil a tak sa už nikdy nedozvieme, ako sa nádejný turnaj mohol skončiť.

Ďalším vystúpením Dvorského v národnom tíme v sezóne 2021/2022 boli majstrovstvá sveta B divízie, kde sa stal najlepším hráčom turnaja a spolu so slovenským tímom získali zlato. Tým, že Slováci vyhrali celý turnaj, postúpili do A divízie.

V roku 2022 bol opäť nominovaný na MS hráčov do 20 rokov. Po jeho dobrých výkonoch a výkonoch celého mužstva tesne podľahli vo štvrťfinále favorizovanej domácej Kanade 3:4 po predĺžení. Celkovo si v 5 zápasoch zapísal 1 gól a 2 asistencie.

V draftovej sezóne Dvorský zažiaril výkonom na šampionáte do 18 rokov, kde sa našim podarilo postúpiť do bojov o medaile. Síce podľahli v zápase o bronz nad silným výberom Kanady, bojovali do posledných sekúnd. Rozhodlo až predĺženie.

Desiaty na drafte

Pomaly sa to blížilo. Desiatky rebríčkov, predikcií a analýz. Nakoniec si Dvorského vybralo Saint Louis Blues z 10. miesta. Z pohľadu kvality na drafte ide o výborné postavenie. História Slovákov v tomto tíme najlepšej ligy sveta siaha do histórie, ale medzi najvýznamnejších Slovákov nespochybniteľne patrí Pavol Demitra.

Spolu s Daliborom Dvorským bola draftovaná aj ďalšia slovenská nádej- Juraj Pekarčík. Dúfajme, že sa obaja do NHL dostanú a zaradia sa medzi slovenské hokejové hviezdy.

Objaví sa Dvorský v NHL už v tejto sezóne?

Podľa najnovších informácií a podľa vlastných slov sa Dvorský nepredstaví na hlavnom kempe. Tím mu jasne naznačil, že strávi rok v SHL. Zvolenčan bude hrávať za IK Oskarshamn. Švédska liga začína už 14. septembra, nastúpiť by mal aj slovenský center. Ak sa nič nezmení, mal by hrávať na pozícií 3.centra a mal by dostávať dôveru aj na presilovkách.

Zostáva odpovedať už len na jedinú otázku; objaví sa Dvorský v NHL už tento rok? S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Je tam veľmi malá šanca aj vzhľadom na fakt, že Dvorský by sa nemal zúčastniť hlavného kempu. Aj tými najoslnivejšími výkonmi by si pravdepodobne miesto v NHL nevypýtal, keďže tím mu naznačil, že si praje, aby hrával rok v SHL a do zámoria by sa mal pozrieť až na budúci rok. Šanca je teda veľmi malá, ale stále tam je. Ak sa stane niečo nevyspytateľné v hlavnom tíme S.Louis Blues, Dvorského by mohli povolať. Ak sa tak túto sezónu vôbec nestane, budúca by mala byť z pohľadu NHL pre Dvorského zaujímavejšia. Slovák vyjadril túžbu hrať v najlepšej hokejovej lige sveta už budúci rok, ale je na ňom a vedeniu S.Louis Blues, aby sa tak stalo. Jednoznačné odpovede ponúkne budúcnosť...