FOTO: NHL.com

Keby ste sa pred sezónou pýtali hokejovej verejnosti, ktorý brankár bude mať najlepšiu sezónu, asi málokto by vám to správne predpovedal. Sezóna 2022/23 je totiž v NHL plná brankárskych prekvapení. Kto má teda najväčšiu šancu získať slávnu Vezina Trophy?

Linus Ullmark

Brankárska situácia v Bostone bola už pred sezónou vnímaná ako jedna z najlepších. Linus Ullmark a Jeremy Swayman tvorili jednu z najleoších dvojíc NHL. Boli neuveriteľne vyrovnaní. Mnohí však verili, že by Swayman mohol Ullmarka postupne obrať o pozíciu jednotky. Stal sa však presný opak. Boston je suverénne najlepším tímom ligy a veľkým strojcom tohto úspechu je aj Ullmark. Bilancia 35 výhier a iba 5 prehier po riadnom hracom čase s úspešnosťou až 93,7% hovorí jasne. Aby toho nebolo málo v tejto sezóne strelil aj jeden gól ako iba trinásty brankár v NHL. Švédsky gólman predvádza suverénne výkony a je teda jasným favoritom na zisk Vezinovej Trofeje.

Filip Gustavsson

Nielen v Bostone dopadla situácia okolo brankárov úplne inak ako sa predpokladalo. Výmena Cama Talbota do Ottawy výmenou za Filipa Gustavssona sa vnímala ako transakcia, ktorá dá Minnesote finančnú slobodu a dá im pomerne dobrú dvojku k suverénnemu Marc-André Fleurymu v bráne. Opäť sa však situácia vyvinula úplne inak. Netrvalo dlho kým Gustavsson Fleuryho zosadil z pozície jednotky a začal viesť Minnesotu k líderstvu v divízii. Z 33 zápasov vyhral až 18 pričom si pripísal úspešnosť až 93,2%. Spolu s Ullmarkom je to jediný gólman ktorý má momentálne úspešnosť vyše 93%. Mnohí ho nazývajú prekvapením sezóny, keďže skutočne málokto predpokladal, že Fleuryho môže zosadiť. V jeho neprospech v boji o Vezinovu Trofej však hrá počet zápasov, ktorý je pomerne malý, keďže nezačal sezónu ako jednotka.

Alexandar Georgiyev

Aj v Colorade bola situácia v bránkovisku už tradične riadne zamotaná. Víťaza Stanley Cupu opustil Darcy Kuemper, ktorý stál v bráne ako jednotka. Mnohí si mysleli, že sa životnej šance dočká Pavel Francouz. Na drafte však Avalanche urobili výmenu niekoľkých výberov v drafte za brankára narodeného v Bulharsku – Alexandara Georgiyeva. Ten pôsobil ako dvojka v New Yorku Rangers, no pri skvelom Igorovi Shesterkinovi príliš šancí nedostal. Ukázalo sa že niekedy skutočne treba iba viac priestoru. Georgiyev je od začiatku sezóny v Colorade jasnou jednotkou a dôveru spláca skvelými výkonmi. S 51 zápasmi je jedným z najvyťažovanejších brankárov ligy. S úspešnosťou 92,0% sa radí k najlepším gólmanom ligy. Forma mu navyše v posledných mesiacoch ešte stúpa, čo bude pre Colorado veľkým plusom na ceste za obhajobou Stanley Cupu.

Ilya Sorokin

Ilya Sorokin prišiel do New Yorku Islanders iba v roku 2020. V tom čase už u rivalských Rangers vychádzala nová brankárska hviezda v podobe Igora Shesterkina. Títo dvaja teda boli už od začiatku porovnávaní. Kým v predošlej sezóne bol hlavnou brankárskou hviezdou Igor Shesterkin, ktorý získal Vezinovu Trofej a nebol ďaleko ani od Hart Trophy, tento rok má v ich osobnom súboji navrch Sorokin. Ostrovania nepatria k najlepším tímom ligy. O to obdivuhodnejšie sú však Sorokinove výkony. V 53 zápasoch má úspešnosť až 92,5%. S piatimi čistými kontami je taktiež lídrom celej NHL. Pokiaľ sa Islanders napokon dostanú do playoff, Sorokin na tom bude mať obrovský podiel. No a práve to by sa mohlo stať kľúčom k zisku Vezinovej Trofeje pre Ruského gólmana.