FOTO: NHL.com

Individuálne trofeje v NHL sú skvelým diskusným bodom fanúšikov. Tie najprestížnejšie však majú prakticky istého víťaza. Connor McDavid bude s najväčšou pravdepodobnosťou najproduktívnejší hráč súťaže a Auston Matthews zase najlepším strelcom. Trofej, ktorá má každý rok zaručene iného držiteľa je Calder Trophy – teda trofej pre najlepšieho nováčika. Pozrieme sa teda na najväčších kandidátov a aj to, či môžeme nájsť nástupcu Petra Šťastného, ktorý je jediným Slovákom, čo túto trofej získal.

Mason McTavish

Draftová trojka z roku 2021 bude asi najsledovanejším nováčikom sezóny. Už v minulej sezóne vzbudil pozornosť vydarenými deviatimi zápasmi v NHL. Pre lepší rozvoj však bol poslaný späť do OHL, kde patril k najlepším hráčom. Dostal sa do Kanadského výberu na ZOH a s klubom Hamilton Bulldogs oslavoval víťazstvo v OHL. Skvelú sezónu zakončil na juniorskom šampionáte ako kapitán majstrovskej Kanady. Po skvelom výkone na MSJ je teda jasné, že bude patriť k najväčším papieorvým favoritom na zisk trofeje pre najlepšieho nováčika. Nepochybne mu pomáha aj fakt, že sezónu začal v prvej formácii Anaheimu vedľa Ryana Stromea a Troya Terryho.

Matthew Beniers

Vo výbornej pozícii na úvod sezóny je aj draftová dvojka draftu 2021 – Matthew Beniers. Center Seattlu začal minulú sezónu na univerzite v Michigane. Tam patril k najlepším hráčom a tak dostal po konci univerzitnej sezóny zmluvu od Krakenov. Už na konci sezóny si pripísal v 10 zápasoch 9 kanadských bodov. Aby sa však sezóna oficiálne rátala ako hráčova nováčikovská, musí v nej odohrať aspoň 25 zápasov, a teda môže o Calder Trophy bojovať aj tento rok. V Seattli doňho vkladajú obrovskú dôveru, keďže sezónu začal ako center prvej formácie.

Owen Power

Aby sme skompletizovali top trojku draftu 2021, predstavujeme aj jednotku, Owena Powera. Ten sa ako jeden z mála rozhodol, že ešte sa necíti byť pripravený na NHL, a tak strávil ešte rok na univerzite v Michigane, kde bol okrem iných spoluhráčom aj práve Beniersa. Na konci dostal takisto ako Beniers príležitosť v NHL, kde v ôsmich zápasoch strelil dva góly a zaznamenal jednu asistenciu. Do novej sezóny vstupuje ako najväčší favorit na Calder Trophy spomedzi obrancov a v obrane Buffala by nemal mať núdzu o potrebný priestor.

Andrei Kuzmenko

Nie všetci favoriti na Calder Trophy majú približne 20 rokov. Minulú sezónu takmer získal Calder Trophy 27-ročný Michael Bunting a predtým ju zase dominantne získal Kiril Kaprizov. Práve podobný prípad ako Kaprizova chcú mať vo Vancouveri z Andreia Kuzmenka. 26-ročný krídelník prišiel v lete do Vancouveru ako voľný hráč z KHL. Mal by byť predovšetkým strelcom a pomôcť môže aj presilovke. Sezónu začal v druhej formácii s Nilsom Hoglanderom a Eliasom Petterssonom a tak sa z neho rýchlo môže stať jeden z najproduktívnejších hráčov tímu.

A čo Slováci?

Tento rok sa pravdepodobne do NHL prvýkrát pozrú minimálne traja Slováci. Nepochybne najväčším lákadlom je draftová jednotka Juraj Slafkovský. Sezónu začal v tretej formácii a na presilovke pôsobiť aspoň zatiaľ nebude. Jeho šance na zisk ohromujúcich bodových ziskov sú teda skôr prianím. Všetci však z reprezentácie poznáme jeho „X-factor“, vďaka ktorému vie za krátky čas nabehnúť na vlnu skvelej formy. Ak tak nestane je možné, že ho Canadiens pošlú aj do AHL, kde na svojich ofenzívnyvh zručnostiach bude pracovať viac a dostane priestor aj v špeciálnych herných situáciach. V takom prípade by sa mohlo stať, že bude bojovať o Calder Trophy až o rok neskôr, podobne ako spomínaní Beniers, McTavish, či Power. V podobnej situácii je aj Šimon Nemec, ktorý začne sezónu vo farmárskom tíme New Jersey v AHL. Miesto preňho v súčasnej obrane Devils jednoducho nie je a tak sa rok či dva bude aklimatizovať. Potom by však mohol patriť do užšieho zoznamu kandidátov.

Zaujímavým menom pre tento rok bude aj Pavol Regenda. Už teraz sme svedkami skvelého príbehu odpisovaného chlapca z Michaloviec, ktorý sa prepracoval až do NHL. Sezónu začal vo štvrtom útoku, no hráva aj v druhej presilovkovej formácii. Určite by bolo fantastické, keby tento postup ešte o kúsok posunul a nebodaj zabojoval práve o Calder Trophy.