FOTO: Facebook / Hlinka Gretzky Cup

Slovenskí hokejisti do 18 rokov pokračujú vo svojom programe na prestížnom turnaji Hlinka Gretzky Cup. Po úvodnej prehre so Švajčiarskom, čaká zverencov trénera Dendisa súper z úplne odlišného výkonnostného súdka. Kanada vo svojom prvom vystúpení na turnaji síce podľahla po prestrelke Fínsku 6:9, no proti domácim hráčom je stále v pozícií favorita.

Kanada

Sila Kanady sa nedá poprieť na žiadnom z postov, no zo všetkých najviac vyniká útok. Veď každý presný zásah do bránky Suomi vsietil iný hokejista. Po dva góly zaznamenali prvé dve formácie javorových listov a tretia so štvrtou formáciou pridali po jednom presnom zásahu.
Jediný zo šiestich kanadských gólov padol počas početnej výhody. Zvyšných päť pukov prešlo do siete Fínska počas rovnovážneho stavu hráčov na ľade.

Z bekov vyniká sedemnásťročný Henry Mews. V minulej sezóne nazbieral v 66 zápasoch OHL slušných 35 bodov. Svoj potenciál predviedol aj na úvodnom vystúpení turnaja, keď na konci štyridsiatej prvej minúty vyrovnával na 5:5.

Strelecký účet si stihol otvoriť taktiež útočník Berkly Catton. Člen kanadskej tretej formácie navyše pridal asistenciu. Sezónu 2022/2023 strávil v tíme Spokane Chiefs, ktorý pôsobí v zámorskej WHL. Catton zaknihoval počas 63 zápasov 55 bodov.

Za strelca možno považovať, ešte len šestnásťročného, Justina Poiriera. Kmeňový hráč tímu QMJHL Baie-Comeau Drakkar zakončil minulý ročník s 32 gólmi a 57 bodmi v 62 odohraných zápasoch.

Slovensko

Ideálny vstup do turnaja nezažili ani slovenskí mladíci. Hráči s dvojkrížom na hrudi podľahli Švajčiarsku 3:6. Päť inkasovaných gólov proti papierovo najslabšiemu súperovi v skupine je istou výstrahou pred duelom s favorizovanou Kanadou.

Pozitívom je bojovnosť zverencov trénera Dendisa, keď sa nevzdali a bojovali za každého stavu až do konca. Vďaka svojej húževnatosti dokázali znížiť na 1:2, 2:3 i 3:5. Vyrovnať sa im však, žiaľ, nepodarilo. Nepoddajný výkon by mohol Slovákov zdobiť i v dueli s javorovými listami.

Bodovo nás ťahala prvá formácia. Gól a asistenciu si pripísal forward Ján Chovan, strelecky sa presadil i obranca Samuel Kupec. Tretím strelcom bol iný bek, Tomáš Šlank. Zabrať a body pridať by tak mali najmä útočníci. Veľa sa očakáva od centra Tomáša Pobežala (asistencia proti Švajčiarsku) či krídelníka Thea Kissa (taktiež asistencia). V bráne dostal v úvodnom zápase príležitosť Richard Rafaj.

Stretnutie Slovenska proti Kanade je na programe v utorok, prvého augusta, o devätnástej hodine.