FOTO: nhl.com

FOTO: nhl.com

Slovensko čaká s určitosťou najúspešnejší draft v histórii. Juraj Slafkovský a Šimon Nemec patria medzi TOP 5 talenty tohtoročného draftu. A na konci 1. kola môže zaznieť aj meno Filipa Mešára. Pred touto historickou chvíľou sme sa vám rozhodli pripomenúť slovenských hokejistov, ktorí mali tú česť byť draftovaní v 1. kole.

V roku 1992 siahol po Róbertovi Petrovickom z 9. miesta Hartford Whalers. V roku 1997 sme mali dvoch draftovaných v 1. kole. Mariána Hossu draftovala z 12. miesta Ottawa Senators a Róberta Dömeho zo 17. miesta získal Pittsburgh Penguins.

Hneď po dvoch slovenských obrancoch siahol v roku 1999 New York Islanders. Išlo o Branislava Mezeia (10. miesto) a Kristiána Kudroča (28. miesto). O rok neskôr prekonal Marián Gáborík rekord Róberta Petrovického, keď si ho z 3. miesta vybrala Minnesota Wild. V tom istom roku bol zo 16. miesta draftovaný Marcel Hossa Montrealom Canadiens.

Marián Gáborik na drafte do NHL | Zdroj: nhl.com

V roku 2004 mali opäť naši obrancovia dvojnásobné zastúpenie. Borisa Valábika získala z 10. miesta Atlanta Thrashers a Andreja Meszároša z 23. miesta Ottawa Senators. Písal sa rok 2005 a Buffalo Sabres z 13. miesta siahlo po Marekovi Zagrapanovi a Tampa Bay Lightning z 30. miesta draftovala Vladimíra Mihálika. Doteraz posledným Slovákom draftovaným v 1. kole je Marko Daňo, ktorého si v roku 2013 vybral z 27. miesta Columbus Blue Jackets.