Zdroj: NHL.com

Petr Klíma zomrel dnes, vo veku 58 rokov.

Z Jihlavy do Detroitu

V sezóne 1986/1985 zažil Petr Klíma debut v tíme NHL, Detroit Red Wings. „Červené krídla“ ho draftovali z celkového 86. miesta, tri roky pred začatím jeho hráčskej kariéry za veľkou mlákou. Svoju poslednú sezónu v Česku spečatil štyridsiatimi piatimi celkovými bodmi, za 23 gólov a 22 asistencií.

Dukla Jihlava, s útočníkom Petrom Klímom, vyhrala Československú Extraligu, kedy už im po štvrtýkrát za sebou vitrínu skrášľoval víťazný pohár majstra ligy.

Začiatky v NHL

V Detroite nazbieral celkovo 212 bodov za celé svoje pôsobenie v tomto mužstve. V roku 1988 sa dostali do playoff, kde ich oponentom sa stalo Toronto Maple Leafs. Klíma je držiteľom tretieho českého najlepšieho výkonu v jednej sérii playoff. Práve počas týchto stretnutí nazbieral 11 kanadských bodov a to za 6 úspešných striel a 5 asistencií.

Následné 3 roky strávil v Kanade, kde hral za Edmonton Oilers. Jeho meno sa v histórii albertského hokeja zapísalo v súlade s víťazným gólom v prvom zápase finálovej série proti Bostonu. Bruins podľahli Oilers 1:4 na zápasy. Klíma bol držiteľom čísla 85, ktoré mu pripomínalo rok, v ktorom začal hrať v najvyššej hokejovej lige sveta. Česť jeho pamiatke.