FOTO: Jakub Homoľa

Ešte počas hráčskej kariéry si Garip Saliji urobil trénerskú licenciu, pričom v sezóne 2017/18 mal pôsobiť v béčku Nových Zámkov ako hrajúci tréner v 1. hokejovej lige mužov. Situácia sa však vyvinula tak, že nakoniec pôsobil len v pozícii trénera. Od leta 2019 je už neodmysliteľnou klubu MMHK Nitra, v ktorom je už niekoľko rokov hlavným trénerom dorastencov.

Ako sa zrodila vaša spolupráca s MMHK Nitra? Aké boli vaše prvé dni v novom pôsobisku?

„Na začiatku sezóny 2019/2020 som bol spolu so Stanislavom Hudecom trénerom juniorov a dorastu v Nových Zámkoch. Počas letnej prípravy mi zavolal Tomáš Chrenko, že sa uvoľnilo miesto pri kadetoch v Nitre po odchode Branislava Vargu a či by som mal záujem trénovať v Nitre s mojim otcom kadetov. A tak sa zrodil môj príchod pod Zobor. Prechod bol úplne bezproblémový, keďže Nitra je môj domov. “

Čo vás motivovalo stať sa trénerom? Čo vás na tejto práci najviac napĺňa?

„Prišlo to akosi prirodzene. Už počas kariéry som si urobil trénerskú licenciu a v sezóne 2017/18 som mal pôsobiť v béčku Nových Zámkov ako hrajúci tréner v 1. hokejovej lige mužov. Situácia sa však vyvinula tak, že som nakoniec pôsobil už len ako tréner. “

Aké je vaše trénerské krédo?

„Zlepšovať sa každý deň. “

Ktoré vlastnosti a schopnosti by mal podľa vás mať kvalitný mládežnícky tréner?

„Mal by byť odborníkom, vzdelávať sa a ísť chlapcom príkladom. Mal by tiež dbať na disciplínu a podporovať technický a taktický progres svojich zverencov. “

Myslíte si, že sú nejaké faktory, podľa ktorých sa dá určiť už v mladom veku, či bude z dieťaťa profesionálny hokejista?

„Faktory alebo predpoklady určite existujú. Okrem dobrého korčuľovania a technických zručností je to hlavne hokejové IQ, predvídanie, správne rozhodovanie a videnie hry. To sa veľmi nedá naučiť, to má hráč dané. No k tomu musí pridať tvrdú drinu, inak to nejde. Ak má hráč dávku talentu, dobre nastavenú hlavu a chuť na sebe pracovať, je tam predpoklad, že by to mohol dotiahnuť do profesionálneho hokeja.“

Aké sú v klube vybudované podmienky pre rozvoj mladých hokejistov? Čím je podľa vás prostredie v Nitre také špeciálne, že váš dres chcú obliekať nielen hráči z okolia, ale aj zo vzdialených kútov Slovenska?

„Podmienky sú u nás bežné ako v iných slovenských kluboch. Určite by nám na zefektívnenie práce pomohol nový štadión. V čom sa možno líšime je to, že sa nám darí pracovať s talentom. Vytvárame konkurenčné prostredie, kde vyžadujeme maximálne nasadenie na tréningoch a prenášame to do zápasov. Chlapci vidia, že ak pracujú na 100%, darí sa im aj herne. Následne sú správne posúvaní do vyšších kategórii, kde je väčšia konkurencia a tým pádom herne napredujú. Preto sa k nám hlásia hráči z celého Slovenska. “

Ako vnímate skutočnosť, že každú sezónu dostanú šancu v áčku Nitry hráči v juniorskom, prípadne dorasteneckom veku a majú aj patričný ice-time, ktorý je pre ich rozvoj veľmi dôležitý? Je pre mladých hráčov prínosná aj spolupráca s prvoligovými Levicami?

„To je presne dôvodom, prečo sa hráči k nám hlásia. Vidia, že u nás tú šancu dostanú. Od mládežníckych kategórii sa snažíme správne využívať talent. Hráč by mal patriť k dominantným hráčom vo svojej kategórii, následne dostane šancu u starších, kde je väčšia konkurencia.“

FOTO: HK Nitra

To ho núti ísť na maximum každý tréning alebo zápas. Preto sa v Nitre nebojíme dať šancu mladým hráčom, ktorí svoju rolu u mužov zvládajú, pretože to už predtým zvládli v žiakoch, doraste aj juniorke. Nie je to pre nich tým pádom veľký skok. TIPOS SHL je ideálnym medzistupňom medzi juniorkou a mužským profihokejom.“

Ako prebiehajú tréningy pod vašou taktovkou? Na čo kladiete najväčší dôraz?

„Už pri nástupe na ľad hráči vedia presne, čo budeme robiť prvú pol hodinu, aby sme nestrácali čas vysvetľovaním cvičení na ľade. Tréningy sa snažíme viesť vo vysokom tempe, aby si chlapci zvykli a prenášali to do zápasov, v ktorých chceme byť vždy aktívnejší ako súper. Práve na nasadenie, koncentráciu a disciplínu kladieme najväčší dôraz. Potom je to už len o detailoch a hernom systéme, na ktorý už v dorasteneckom veku treba viac dbať. “

Pracujete s chalanmi aj po psychologickej stránke?

„Nie som vyštudovaný psychológ a ani v klube nemáme psychológa. Načítal som si nejaké knihy, aby som lepšie zvládal prácu s mládežou. V mužstve máme 30 hráčov a každý je iná povaha. Snažíme sa im vytvoriť prostredie, v ktorom sa cítia dobre. “

Sú skvelým impulzom pre kabínu dorastencov aj výsledky A-mužstva, ktoré už niekoľko sezón predvádza vynikajúce výkony?

„A-mužstvo je motorom nášho klubu. Ich výborné výkony sú pre mládež veľkou motiváciou.“

Aké vidíte šance Tomáša Pobežala na tohoročnom drafte NHL? V ktorom kole bude podľa vás draftovaný? Aké sú jeho najväčšie hokejové prednosti?

„Tomáš má veľmi dobré hokejové IQ. Je to obojsmerný hráč, ktorý vidí hru a dobre korčuľuje, ale musí ešte popracovať na zakončení. Popravde draftové rebríčky momentálne nesledujem. Dúfam, že 1.-2. kolo by sa mohlo podariť.“

Ako podľa vás prilákať deti k hokeju?

„Základom je reprezentácia. Ak má reprezentácia dobré výsledky, deti majú vzory a tým pádom ich to ťahá k hokeju. Na klubovej úrovni je to tiež o dobrých výsledkoch A-mužstva a propagácii v školách aj škôlkach.“

Čo sa vám na dnešnom hokeji páči a čo by ste zmenili, ak by ste mohli?

„Páči sa mi, že je viac vyrovnaný. Voľakedy boli 3-4 mužstvá odskočené a hrali si svoju ligu. Teraz je to vyrovnanejšie a každý môže poraziť každého. Nepáči sa mi, že sa z toho stáva basketbal. Hráč priloží hokejku na protihráča, ten spadne a sú tam nezmyselné vylúčenia. Vyslovene mi vadia reklamné prestávky a videorozhodca pri každom trochu spornom momente. Hra stráca emóciu a tempo.“