FOTO: X/ Edmonton Oilers

Aj napriek tomu, že máme dnes v kalendári 4. júna, stále môžeme sledovať hokejové zápasy naživo. Okrem toho, že sa hrá v Austrálii a na Novom Zélande, vrcholí sezóna aj v zámorí. Po včerajšej noci sme zistili, že vo finále NHL si hokejky skrížia Florida Panthers s Edmontonom Oilers.

Florida Panthers

Panteri sa do vyraďovacích bojov dostali po dobrej základnej časti z tretieho miesta Východnej konferencie a Atlantickú divíziu dokonca vyhrali, keď v nej o bod predbehli Boston. Najproduktívnejším hráčom bol počas nej útočník s číslom 13, Kanaďan Sam Reinhart. Ten si v 99 zápasoch pripísal na svoje konto 106 kanadských bodov, čo je najvyšší počet v celej jeho doterajšej kariére strávenej v najlepšej lige sveta. Jeho tím sa po postupe do play-off najskôr stretol s Tampou Bay Lightning. Ani Slovák Erik Černák ale nezabránil presvedčivému postupu súpera v pomere 4:1. V semifinále sa stretli s už spomínaným Bostonom Bruins. Medvede ale tiež na Floride stroskotali, no tá s nimi prehrala o jeden zápas viac ako s bleskami. Konečný stav série napokon bol 4:2. V konferenčnom finále čelili New Yorku Rangers. Ten sa stal víťazom Východnej konferencie. Panterov preto nečakalo nič jednoduché. Už po prvých troch zápasoch prišli pre nich komplikácie. Museli totiž otáčať sériu za stavu 1:2 z ich pohľadu. Florida napokon New York porazila v sérií rovnako ako Boston, teda 4:2. Po neúspešnom minuloročnom finále s Vegas Golden Knights majú opäť obrovskú možnosť zdvihnúť nad svoje hlavy prvýkrát v klubovej histórií Stanley Cup.

Edmonton Oilers

Na rozdiel od Floridy, Edmonton postúpil do vyraďovačky z piateho miesta Západnej konferencie a zároveň skončil v Pacifickej konferencii na 2. mieste. Tím v nej ťahali najmä so 132 bodmi Kanaďan Connor McDavid a nemecký útočník Leon Draisaitl. Ten si prepísal menej kanadských bodov, ako jeho spoluhráč, konkrétne 106, no aj tak obaja boli v prvej 7 najproduktívnejších hráčov celej súťaže. Oilers vo štvrťfinále narazili najskôr na Los Angeles Kings. Kráľov ale zdolali bez problémov 4:1. Prehrali s nimi iba jeden zápas a to ten druhý, v ktorom padli až v predĺžení. Semifinále bola ale už iná káva. Do cesty sa im postavil Vancouver Canucks. Kosatky ale napokon Edmonton nevyradili a tak sa po najtesnejšej sérií 4:3 tešili Oilers. V konferenčnom finále im hokejky skrížili hráči Dallasu Stars. Podobne ako Florida, aj Edmonton musel otáčať stav série za stavu 2:1 v prospech súpera. Napokon sa im podarilo zvíťaziť 4:2 a po osemnástich rokoch si zahrajú vo finále Stanleyho pohára. 

Naši redaktori v tomto finále mierne favorizujú Edmonton

Prvý zápas finálovej série medzi Edmontonom a Floridou sa odohrá v noci zo soboty na nedeľu. Pohár by mal spoznať majiteľa najneskôr v noci 25. júna. Vtedy by sa totiž mohol odohrať posledný zápas sezóny, teda siedmy zápas.