FOTO: IIHF Galleries

Vrchol reprezentačnej sezóny je tu. Prvým hracím dňom odštartovali 86. majstrovstvá sveta v hokeji aj za účasti výberu Slovenska.

Bratské derby v prospech Česka

Nepochybne najzaujímavejším duelom pre slovenského fanúšika bol vôbec prvý zápas na turnaji – federálne derby Česka proti Slovensku. Duel začal skutočne z ostra. Slováci sa najprv dostali do vedenia 1:0 z presilovky zásluhou Martina Chromiaka, ktorý si pripísal vôbec prvý reprezentačný gól. Vedenie sme však rýchlo stratili zásluhou Romana Červenku. Následne však Slovensko dostal opäť do vedenia Mislav Rosandič, ktorému ku gólu pomohol najmä kuriózny zákrok Šimona Hrubca.

Zápas ovplyvnili najmä dva tvrdé zákroky slovenských hokejistov. Patrik Koch tvrdým hitom zostrelil Filipa Chlapíka, no Michal Kempný na to neprimerane reagoval, za čo bol potrestaný dvomi minútami. Z následnej presilovky ale paradoxne vyrovnal Lukáš Sedlák, hrajúci svoj iba prvý zápas na MS v tridsiatich rokoch. Onedlho na to zostrelil Mislav Rosandič kolenom Jiřího Černocha, čo mu vyslúžilo trest 5 minút s vylúčením do konca zápasu. Z presilovky strelil gól opäť Sedlák. To bolo z gólov všetko. Zo Slovákov potešili najmä výkony obrancov Kocha, či Grmana. V druhej a tretej tretine podržal brankár Škorvánek a bojovným výkonom zaujal aj debutant na MS František Gajdoš. Derby tak skončilo výsledkom 2:3 pre Česko.

„Snažím sa hrať dobre každý zápas, ale niekedy jednoducho dáte gól z hocičoho a to sa stalo aj dnes. Dal som 2 góly z 2 striel.“ povedal najlepší hráč stretnutia Lukáš Sedlák.

„Bol to vyrovnaný zápas, momentum sa prelievalo zo strany na stranu. Rozhodovali špeciálne formácie. Mali sme aj skvelú oslabovku po inkasovanom góle, vďaka čomu sme ostali v zápase. Škoda že nám na konci chýbal vyrovnávajúci gól.“ povedal líder slovenského útoku Peter Cehlárik.

Zakopnutie domácich Fínov proti USA

V súbežne hranom zápase sa v Tamperskej skupine A predstavili dvaja favoriti. Domácich Fínov vyzval výber USA. Tento zápas bol plný defenzívy a vyrovnaného hokeja. Američanom trvalo o niečo dlhšie prispôsobiť sa tempu MS, čoho využil z presilovky Teemu Hartikainen. V druhej tretine sa karta obrátila. Na neuznaný gól Matta Coronata nadviazal vyrovnávajúcim zásahom mladučký Cutter Gauthier.

Najväčšími menami na oboch stranách boli nepochybne Mikko Rantanen a Alex Tuch. Fínsky útočník je možno aj najväčšou hviezdou MS, keďže si pripísal v sezóna až 55 gólov za Colorado Avalanche. V prvom zápase MS sa ale hľadal a nebol v ideálnej forme. Pravým opakom bol však Alex Tuch. Celý zápas bol jedným z najviditeľnejších hráčov na ľade. Na 2:1 strelil v 50. minúte Drew O’Connor. Následne bol gólom po skvelej prihrávke Rocca Grimaldiho odmenený práve Tuch a bol to tiež on, čo uzavrel konečné skóre zápasu 4:1 do prázdnej fínskej brány.

„Držali sme sa svojho herného plánu a tvrdo sme pracovali. Máme množstvo mladých hráčov, ktorí možno nie sú až tak známi, no prinášajú veľa kvality a myslím, že sa v ich podaní ešte máme na čo tešiť. Myslím že sme Fínov svojou hrou frustrovali.“ povedal útočník Buffala Sabres, Alex Tuch.

„Musíme sa ihneď zresetovať. Musíme sa poučiť z vlastných chýb a trochu dostať pod seba nohy. Boli sme trochu zaspatí a nekorčuľovali sme tak ako oni.“ zhodnotil zápas Mikko Rantanen.

Neúspešný domáci debut pre Lotyšov

Večerný program otvorili v skupine B aj domáci Lotyši proti favoritovi z Kanady. Zajtrajší súper Slovenska nevstúpil do stretnutia vôbec ideálne. Už v prvých piatich minútach strelili dva góly zásluhou Lawsona Crousea a Scotta Laughtona a vyhnali tak z brány Ivarsa Punnenovsa. Do brány naskočil 22-ročný Arturs SIlovs, pôsobiaci v organizácii Vancouveru Canucks. Ten niekoľkými skvelými zákrokmi dostal Lotyšov späť do zápasu, no následne podľahol tlaku Kanady aj on. Góly Weegara a šťastný odraz strely Sammyho Blaisa už definitívne zlomili odpor domácich.

V tretej tretine sa súboj prakticky už iba dohrával. Sam Montembeault si udržal čisté konto s 23 úspešnými zákrokmi. Na konečných 6:0 upravili ešte Joe Veleno a Jack McBain.

Defenzívna bitka troch koruniek proti Nemcom

Divácky asi najmenej atraktívny zápas sa odohral večer v Tamperskej A skupine. Švédi prekvapili nasadením Lucasa Carlssona na pozíciu centra prvej formácie. 18-ročný center patrí najväčším nádejam na tohtoročnom drafte a vo formácii s hráčmi NHL Lucasom Raymondom a Alexom Nylanderom si svoj debut na MS určite naplno užil. V zápase ale vynikali gólmani. Prvý gól padol až v 42. minúte zásluhou Oscara Lindberga, ktorý výborným tečom využil presilovku. Najtesnejšie vedenie 1:0 napokon tri korunky ubránili. Čisté konto si pripísal Lars Johansson a tak si Švédi pripísali na úvod prvé tri body.

„Je super, že sme prvý zápas zvládli. Bol to pomalší začiatok, no postupne sme sa v zápase zlepšovali.“ povedal švédsky gólman Lars Johansson, ktorý zabezpečil najtesnejšiu výhru čistým kontom

„Hrali sme výborných 60 minút. Švédi nás v druhej tretine trochu dostávali pod tlak, no musím oceniť náš výkon.“ zhrnul zápas hlavný tréner Nemecka Harold Kreis.

Formácia hracieho dňa

Prvé štyri zápasy majstrovstiev sveta boli skutočne zaujímavé. Priniesli množstvo tesných súbojov aj skvelé ofenzívne akcie. Na každej pozícii teda vyberáme jedného hráča, čo sa v dnešnom hracom dni zaskvel.

Brankár: Lars Johansson (19/19, 100%)

Obrancovia: Mackenzie Weegar (1+2, +2), Dylan Samberg (0+2, +4)

Útočníci: Drew O’Connor (1+2, +3), Lukáš Sedlák (2+0, 0), Alex Tuch (2+0, +2)

Zápasový program MS pokračuje v sobotu šesťzápasovým hracím dňom. Vo večernom zápase sa predstaví opäť aj naša reprezentácia proti domácemu výberu Lotyšska. Zápas začne o 19:20.