FOTO: IIHF Gallery

Tohtoročný seniorský svetový šampionát sme otvorili zápasom s výberom Česka. Nabitému tímu s hráčmi z NHL a poctivou fínskou defenzívou sme boli vyrovnaným súperom. Do zápasu vo veľkej miere zasiahlo vylúčenie slovenského hráča do konca zápasu. Česku sme podľahli v základnej hracej dobe 2:3.

Ku kurióznemu momentu došlo pri druhom slovenskom góle. Puk nahadzoval od modrej čiary Róbert Lantoši, tečoval ho Mislav Rosandič, a keď si chcel brankár Šimon Hrubec prisunúť vyrazený puk, namiesto toho si ho hokejkou sám vrazil do brány.

Mislav Rosandič bol ešte takisto v prvej tretine potrestaný za nešťastný faul kolenom na útočníka Jiřího Černocha. Rozhodcovia po prezretí videa posúdili zákrok na trest 5 minút plus do konca zápasu.

Parádny zákrok vytiahol v zápase okrem gólmana Stanislava Škorvánka aj obranca Patrik Koch. Počas presilovej hry českého celku zabránil strele do prázdnej brány svojim fantastickým blokom. Ak by aj táto strela skončila v bráne, pravdepodobne by gól neplatil, pretože situácii predchádzala vysoká hokejka iného českého hráča.

Debut priam z ríše snov zažil v tomto zápase Čech Lukáš Sedlák. Tridsaťročný útočník nastúpil do prvého zápasu na majstrovstvách sveta v kariére a zo svojich prvých dvoch striel rovno skóroval dva góly. Výrazne sa tak podieľal na víťazstve 3:2.

V rižskej aréne panovala počas zápasu skvelá atmosféra. Do Lotyšska prišlo povzbudiť našich chlapcov množstvo slovenských fanúšikov. Nechýbalo úžasné a hlasné skandovanie.

Hlasy po zápase

„Boli sme lepším mužstvom, vytvorili sme si viac šancí, viac striel. Rozhodla asi tá 5-minútová presilová hra, kde sme dostali síce len jeden gól, ale Česi zobrali iniciatívu hlavne v tej druhej tretine, kde sme mali zopár striedaní, keď nás zavreli v pásme a vytvorili si veľa šancí. V tretej tretine bola opäť vyrovnaná tretina, šance na oboch stranách, škoda, že sa nepodarilo vyrovnať. Chlapci si bod zaslúžili, čiže pre nás smolný zápas,“ povedal po zápase pre RTVS asistent trénera Andrej Podkonický. „Myslím si, že Škorvánek chytal fantasticky, dal nám šancu získať nejaké body, určite výborná premiéra pre neho.“

„Pre mňa osobne ťažký duel, prvá tretina nebola podľa mojich predstáv. Myslím si, že sme mali prevahu a sme boli jasne lepší. Siahali sme na vyrovnanie a je to škoda,“ povedal pre RTVS brankár Škorvánek. Reagoval aj na otázku ohľadom gólu počas našej presilovej hry. „Ja som to tam podcenil, myslel som si, že hráč bude zakončovať k prvej tyčke a on to šikovne využil a dal gól.“

Ďalší zápas slovenskej hokejovej reprezentácie je na programe v sobotu o 19:20. Šancu na reparát bude mať naše mužstvo proti Lotyšsku.