FOTO: IIHF Galleries

Utorkový hrací deň na MS nám priniesol štvorzápasový program. Pred bojom o popredné priečky dostali prednosť súboje o záchranu. Z favoritov boli v akcii iba Švajčiari.

Ubojovaná výhra Nórov

V prvom zápase skupiny v Rige, sa odohral súboj Nórska proti Slovinsku. Nóri mali v zápase ťažkú pozíciu, keďže prehrali po samostatných nájazdoch proti Kazachstanu, ktorý nie len že mali ľahko poraziť, no v zápase mali dvojgólový náskok. Na druhej strane Slovinci príliš nemali čo stratiť. Ich hlavným konkurentom je Kazachstan, ktorý budú musieť vo vzájomnom zápase poraziť. Bolo by však pre nich veľmi dobré, kebyže do zápasu s Kazachmi získajú zopár bodov, keďže tí ich už majú dva. Zápas sa niesol prevažne v defenzívnom duchu. V 15. minúte otvoril skóre Thomas Berg-Paulsen. Zvyšok stretnutia ukázal skôr hokejovú impotenciu, než ukážku kvality oboch tímov. Slovinci na zásah odpovedať nedokázali a tak sa Nórsko tešilo z futbalového výsledku 1:0.

„Mali sme nôž na krku, ak to tak môžem povedať. Vedeli sme, že pre nás je to veľký zápas. Vedeli sme, že musíme vyhrať a som na chlapcov hrdý, ako blokovali strely na konci. Bol to tímový výkon.“ povedal po zápase gólman Nórov Henrik Haukeland, ktorý chytil všetkých 18 striel a pripísal si čisté konto.

„Bol to tvrdý boj z oboch strán a oni vyhrali. Je to náročná prehra, no je ťažké vyhrať keď nestrelíte gól.“ povedal po prehra kapitán Slovinska Jan Urbas.

Gólová kanonáda Dánov sfúkla Rakúsko

V súbežne hranom zápase v Tampere sa predstavila reprezentácia Dánska proti Rakúsku. Síce tiež nešlo o súboj favoritov, rozhodne tento zápas ponúkol viac než Nórsko proti Slovinsku. Už od začiatku sa zápas niesol v ofenzívnejšom duchu. Skóre otvorila v 10. minúte najväčšia hviezda Dánov, Nikolaj Ehlers. Až do polovice zápasu sa oba tímy strelecky odmlčali, než vyrovnal z presilovky Thomas Raffl. Dáni sa ešte v druhej tretine opäť dostali do vedenia zásluhou Niklasa Andersena. V tretej tretine následne predviedli štvorgólovú smršť, ktorú pre Rakúsko zmiernil iba Peter Schneider. Zápas tak skončil výsledkom 6:2 pre Dánsko.

„Kým vyhrávame, je mi jedno, že nedám toľko gólov. Nič to neznamená, pokiaľ dáte veľa gólov ale prehráte.“ povedal hviezdny útočník Dánska Nikolaj Ehlers.

„Aby sme vyhrali, musíme byť konkurencie schopní 60 minút. Myslím tým všetko. Fyzicky, mentálne, takticky. To sú veci, na ktoré si treba dávať pozor a treba zistiť, prečo to vždy nezvládneme. Musíme byť proste lepší.“ povedal útočník Rakúska Peter Schneider.

Dominantná výhra Helvétov proti neškodným Kazachom

Druhým zápasom v Rige bol duel favorizovaných Švajčiarov proti Kazachstanu. Zápas mal jasného favorita a rovnaký bol aj priebeh zápasu. Už v piatej minúte otvoril skóre Tobias Geisser. Helvéti Kazachov od začiatku valcovali a nedali im žiadnu šancu. Postupne v druhej aj tretej tretine popridávali ešte štyri góly a zvítazili jasne 5:0. Po troch zápasoch majú skóre 15:0 a sú jediným tímom, ktorý na MS ešte neinkasoval. Pred štvrtkovým zápasom proti reprezentantom Slovenska je teda nepochybne veľká výzva zastaviť ich.

Prekvapivá výhra Maďarska nad Francúzmi

O veľké prekvapenie sa v Tamperskej A skupine sa postarali reprezentanti Maďarska. Dôležitý súboj proti Francúzsku dokázali vyhrať 3:2 po predĺžení. Priebeh bol podobne vyrovnaný, ako tomu nasvedčuje výsledok. Francúzi odskakovali do jednogólového vedenia, no Maďari dokázali dvakrát vyrovnať. Bezgólová tretia tretina znamenala, že zápas dospel do predĺženia. V ňom prekvapenie dokonal István Bartalis. Pre Maďarsko tak ide o veľmi dôležité body v boji o záchranu, naopak Francúzsko sa z ničoho nič ocitlo v centre tohto súboja.