FOTO: NHL.com

Zámorská hokejová profiliga sa chýli k svojmu záveru. Teda, čo sa základnej časti týka. Tímom ostáva odohrať 3 až 6 zápasov a veľké množstvo postupujúcich je už známe. Vieme teda aj odhadnúť, s ktorými slovenskými hráčmi môžeme za priaznivých okolností počítať na majstrovstvách sveta.

Centrálna divízia

Zhodný počet bodov, 98, majú všetci traja postupujúci. Najlepšie skóre má Dallas Stars (+54). Súčasťou tímu je aj Slovák Marián Studenič. Ten hrá síce väčšinu času na farme v Texase, no na tri zápasy nakukol aj do NHL. Určitú šancu, že sa do play-off pozrie teda má, hoci vysoká nie je.

Obhajca Stanley Cupu Colorado Avalanche má zase na rozdiel od konkurencie zápas k dobru. Tretím mužstvom s istotou postupu je Minnesota Wild.

Pacifická divízia

So 104 bodmi má najlepšie vykročené ku konferenčnému víťazstvu Vegas Golden Knights. Na chrbát mu však dýcha Edmonton Oilers. Tím postavený okolo hviezdy Connora McDavida má o bod menej, no o zápas viac ako družstvo z mesta hriechu. Tretím do partie je celok Los Angeles s rovnými 100 bodmi. Na farme „kráľov“ pôsobí aj slovenský talent Martin Chromiak. Dvadsaťročný útočník má v AHL 28 bodov v 50 zápasoch. Na debut v profilige však stále čaká a je málo pravdepodobné, že sa ho dočká v aktuálnej sezóne.

Dve miesta za divokú kartu môžu uchmatnúť niektoré tímy z kvarteta Seattle, Winnipeg, Nashville a Calgary. V prvom tíme Flames má v aktuálnom ročníku odohraných 44 zápasov útočník spod Tatier, Adam Ružička. Urastený mladík v nich zaznamenal 23 bodov.

V mužstvách situovaných v západnej konferencii majú za sebou niekoľko stretnutí aj Slováci Miloš Kelemen (Arizona) a Pavol Regenda (Anaheim). Oba celky však už šancu na postup stratili a sezóna sa pre nich skončí posledným zápasom základnej časti.

Zdroj: NHL.com

Metropolitná divízia

Jaroslav Halák a Tomáš Tatar. Slováci, ktorí boli v sezóne stabilnou súčasťou NHL mužstiev. Ako New York Rangers, tak aj New Jersey Devils si zaistili postup do vyraďovacej fázy. Ešte nie je isté, z ktorého miesta postúpia, no predĺženie sezóny im zaručene nik nevezme. Metropolitnú divíziu však posledné kolá pred záverom dlhodobej časti vedie Carolina Hurricanes. Oba zaostávajúce celky sa však ešte na aktuálneho lídra potencionálne môžu dotiahnuť.

Atlantická divízia

Zdroj: NHL.com

Absolútnym fenoménom základnej časti je Boston Bruins. Jeho hráči nastúpili doposiaľ na 77 zápasov, z ktorých vydolovali 125 bodov. S istotou tak môžeme už vopred povedať, že sú istým víťazom prezidentskej trofeje.
Druhé miesto so šesťbodovým náskokom má Toronto Maple Leafs. 78 duelov a 96 bodov nazbierali hokejisti Tampy Bay. Súčasťou ich kádra je aj slovenský bek Erik Černák.

Čisto teoreticky sa o divokú kartu môže popasovať až šesť tímov východnej konferencie. Najtesnejší súboj momentálne zvádza trojica New York Islanders (87 bodov), Florida Panthers (87 bodov) a Pittsburgh Penguins (86 bodov). Do hry však môže zasiahnuť aj Buffalo Sabres. „Šable“ majú 81 bodov, no oproti spomínanému triu až o dva zápasy menej. V teoretickej rovine má šancu postúpiť aj Ottawa (81 bodov, 78 zápasov) a Detroit (79 bodov, 77 zápasov). Ich šance sú však minimálne.

Z pravidelne hrávajúcich Slovákov tak chuť vyraďovacích bojov tento rok neokúsi Martin Fehérváry, pôsobiaci vo Washingtone Capitals. Mimo hru je už dlhší čas aj tím dlhodobo zraneného Juraja Slafkovského.