Jednou z veľkých nádejí slovenského hokeja je nepochybne aj humenský rodák Daniel Alexander Jenčko aktuálne pôsobiaci vo švédskom Malmö.
Skús nám priblížiť, ako si sa dostal do Malmö Redhawks? Mal si aj iné ponuky, prípadne ako ťa oslovili a čím ťa presvedčili?
„ Do Švédska som sa dostal cez môjho zástupcu Lukáša Vepyho. Oslovil ma s ponukou, že má o mňa záujem generálny manažér mládeže Malmö Redhawks Alevander Jestoi. Po týždňovej skúške, ktorú som absolvoval v auguste 2021, mi Malmö Redhawks ponúklo trojročnú zmluvu. Presviedčať ma veľmi nemuseli. Všetko v klube bolo na vysokej profesionálnej úrovni. Mal som aj ponuky z Česka, Fínska a USA.“
Ktorí slovenskí hráči zanechali v klube najväčšiu stopu?
„Z juniorov tam určite najväčšiu stopu zanechali Martin Fehérváry, Maxim Čajkovič a Matej Kašlík. Čo sa týka seniorov, tak sú to Róbert Švehla a Róbert Petrovický.“
S kým si v tíme najlepšie rozumieš?
„Samozrejme sú to Slováci Alex Čajkovič, Viliam Kurila a Adrien Bartovič. Zo zahraničných sú to Švédi Elias Knoester s Antonom Wahlbergom a Nór Mats Bakke Olsen. Dobre si však rozumiem aj s ostatnými.“
Ako v klube pristupujú k výchove mladých hokejistov?
„S mladými hráčmi majú trpezlivosť. Všetko je presne naplánované. Kondičné a silové tréningy. Veľmi veľa sa tam pracuje na výbušnosti. Zameriavajú sa na herné činnosti jednotlivca – streľba a ovládanie puku v rýchlosti. Vo vyšších kategóriách U18 a U20 je nácvik systému.“
Čo ťa v Malmö najviac prekvapilo, keď si prišiel do klubu?
„Podmienky, vybavenosť a tréningové jednotky sú na veľmi dobrej úrovni. Hráč, ktorý tam príde má na svojom mieste kompletnú výstroj. Tréning a zápasy zaznamenáva 15 kamier. Každá hráč ma na sebe športtester, ktorý sníma v akej intenzite trénujete alebo hráte zápas. Všetko to ihneď vidíte na tablete, ktorý je pred vami.“
Aké je prostredie – štadión a tréningové centrum?
„Mesto Malmö sa svojho času umiestnilo ako tretie mesto na svete s najvyššou životnou úrovňou a tak aj vyzerá športový areál. Je tam naša hokejová hala. Vedľa sa nachádza hádzanárska hala, futbalový štadión, atletický štadión a atletická hala. Náš štadión slúži pre mládež a juniorov. A-mužstvo hráva a trénuje vo svoje hale Malmö Arena.“
Čo bolo pre teba najťažšie, keď si sa rozhodol odísť do zahraničia? Čo ti najviac chýbalo, keď si odišiel zo Slovenska do Malmö?
„Najťažšie bolo rozhodnúť sa odísť z pohodlia domova, kde som mal o všetko postarané. Najviac mi chýbala rodina, priatelia, spolužiaci, môj psík a slovenská kuchyňa.“
Odporučil by si aj ostatným mladým hokejistom, aby si vyskúšali zahraničie?
„Každý sa musí rozhodnúť sám, na akej úrovni chce hrať. Švédi sú v kategórii U18 majstri sveta a v U20 strieborní. Aj keď nechcem znižovať úroveň našej súťaže, tak s tou vo Švédsku sa nedá ani porovnať. Aj u nás je veľmi veľa šikovných hokejistov. Konkurencia vo Švédsku je obrovská.“
Akí sú ľudia v Malmö a celkovo, ako sa ti žije vo Švédsku?
„Ako som spomínal. Je to mesto s vysokou životnou úrovňou. Ľudia sú tam milí a spokojní. Nikto sa tam nikam neponáhľa.“
Ako ľudia vnímajú v Malmö hokej a aký majú vzťah ku klubu?
„Aj keď sa momentálne A-mužstvu nedarí, hokej je v meste veľmi obľúbeným športom. Malmö Arena patrí medzi najkrajšie a najväčšie hokejové haly vo Švédsku.“
Aké plány majú s tebou v klube do budúcnosti?
„Mám podpísanú zmluvu do roku 2024. O tom ako a kde budem pokračovať, rozhodnú moje športové výkony. Nerád o sebe hovorím. Myslím si, že ma majú hodnotiť iní. Ak budem tvrdo a systematicky pracovať môže prísť šanca v A-mužstve.“