FOTO: NHL

Už sú to skoro dva mesiace od tohtoročného draftu. Ten bol pre Slovákov iste nezabudnuteľný, keďže sa stali vôbec prvou Európskou krajinou s prvým aj druhým hráčom draftu. Dvoch Slovákov, Juraja Slafkovského a Filipa Mešára, si vybral Montreal Canadiens. Samotný klub počas celého procesu natočil krátky dokument zo zákulisia draftu od rozhovorov, ku fyzickým testom a nakoniec k samotnému draftu.

„Nemôžeme poprieť, čo tento mladík dokázal pred draftom. Na jeho úspechy sa už teraz pozerá história. Byť v 16 rokoch na svetovom šampionáte je niečo, čo nemá obdoby.“ odôvodňoval výber Slafkovského riaditeľ skautingu Canadiens, Nikolai Bobrov.

Vyrovnávanie sa s tlakom

Montreal mal ako jeden z najväčších trhov draftovú jednotku zároveň vtedy, keď draft aj organizovali. Na vedenie bol tak už veľmi dlho vyvíjaný tlak. Ten bude však samozrejme vyvíjaný aj na jeho budúcich hráčov, Juraja Slafkovského a Filipa Mešára. Ako sa s tým budú vyrovnávať bola taktiež jedna z otázok, ktorá bola súčasťou preddraftových rozhovorov. „Viem, že keď ste tu dobrí, tak vás nosia na ramenách. Keď však nie, ľahko vás odsúdia.“ Charakterizoval atmosféru v Montreale Slafkovský. Nasledovala otázka, aký je jeho názor na túto situáciu a odpoveď bola taktiež pragmatická. „Je to jednoducho súčasť povolania. Ja sa len musím uistiť, že hrám čo najlepšie.“

O Slafkovského vyrovnávaní sa s tlakom svedčil aj fakt, že už niekoľko rokov má na sebe tlak z celého Slovenska. „Hľadáme dve veci. Prvou je herná kvalita, lebo bez tej nič nedokážete. Druhou je mentálna odolnosť. V Montreale nie je ľahké hrať, nie je ľahké vyniknúť. Tento chlapec sa dokázal vyrovnávať s tlakom päťmiliónovej krajiny po dobu niekoľkých rokov.“ pokračoval Bobrov.

Vo videu vidíme aj obhajovanie kvalít Filipa Mešára, no pochopiteľne sa mu nevenuje toľká pozornosť ako Slafkovskému. „Malý chlapec zo Slovenska, veľmi talentovaný, dobrý korčuliar. Skvelý na puku, na presilovke, má kvalitnú strelu. Vie vytvárať šance aj ich premieňať“ znel popis jeho hry od slovenského skauta pôsobiaceho v organizácii Canadiens, Michala Krupu.

V dokumente vidíme aj obhajovanie ostatných draftových výberov Canadiens, či telefonát Kenta Hughesa a Kirbyho Dacha po oznámení jeho výmeny do Montrealu. Celé video je dostupné na YouTube.