FOTO: Twitter / Hlinka Gretzky Cup

Slovenská hokejová reprezentácia do osemnásť rokov sa už tradične predstavila na prestížnom Hlinka Gretzky Cupe. Mladíci spod Tatier vlani získali historické druhé miesto, čím nastavili latku pre ďalšie generácie poriadne vysoko. Ešte pred štartom tohtoročnej edície turnaja bolo pravdepodobné, že úspech zopakovať nedokážeme. Do nominácie trénera Tartaľa sa síce dostali viaceré sľubné mená, no nebol okolo nich taký boom ako pri Nemcovi a Slafkovskom. Treba povedať, že tím očakávania rozhodne nepodliezol a celkový dojem z predvedenej hry by si pýtal viac než len dva body po základnej skupine.

Niečo mal napovedať už prípravný zápas. Slováci si v ňom skrížili hokejky s americkými rovesníkmi. Duel skončil oku nelahodiacim výsledkom 0:8. O to viac možno niekoho zaskočil dobrý vstup do úvodného stretnutia proti Švédom. „Tri korunky“ boli jasným favoritom, no dianie na ľade ukazovalo pomerne vyrovnaný súboj. Dlho bolo skóre nemenné 0:0 a až tesne pred druhou sirénou vyťahoval zo siete puk Urban. Zápas sa definitívne zlomil v 54. minúte a za víťazstvo v pomere 4:1 si napokon plný bodový zisk pripísali severania. Problémovým elementom v našej hre boli nevyužité šance. Presadiť sme sa nedokázali ani napriek viacerým početným prevahám.

V zápase číslo dva nás preveril domáci výber, ktorý si deň predtým spravil trhací kalendár z „Helvétov“ a nadelil im debakel 14:0. Nádej na výhru opadla po druhom dejstve, v ktorom sa zrodila výhra 5:0 v prospech Kanaďanov. Drobným pozitívom na záver bol čestný gól Císara, ktorý síce na jednej strane len kozmeticky upravil skóre, no priniesol nádej, že šance dokážeme častejšie pretaviť v góly. Proti Švajčiarom sme sa síce presadili až trikrát, no vzhľadom na príležitosti to bolo tiež zúfalo málo. Veľa zahodených šancí bolo aj v dueli proti USA. Pozitívom zase môžu byť práve tie vypracované príležitosti. Keď ich začneme premieňať, dostavia sa aj úspechy.

Nesklamali

Čo z toho všetkého vyplýva? V prvom rade fakt, že ďalší ročník má tiež čo ponúknuť budúcnosti hokeja pod Tatrami. Bez premenených šancí na výhru môžeme pomýšľať len ťažko. Treba však dodať, že góly by mali prísť ruka v ruke so skúsenosťami, ktoré sa získavajú práve na takýchto turnajoch. V bráne zažiaril Urban. Útočné kvality potvrdil Molnár, Cedzo i talent Pobežal. Peknou akciou proti Kanade zaujal Dej. Trochu tichšie bolo v obrane, kde sme nemali zvučnejšie meno, ale vyzdvihnúť tu treba tímovosť, ktorá nás držala v hre proti výrazne silnejším súperom. Vytknúť im môžeme hru v oslabení najmä v zápase s USA. Chalani rozhodne nesklamali a ponúkli nám pekné hokejové divadlo, na ktoré bolo radosť pozerať.