HALIFAX, NOVA SCOTIA - JANUARY 5: USA’s Cutter Gauthier #17 celebrates with Gavin Bradley #5 and Luke Hughes #43 after scoring a second period goal against Sweden during Bronze Medal Game action at 2023 IIHF World Junior Championship at Scotiabank Centre on January 5, 2023 in Halifax, Nova Scotia. (Photo by Matt Zambonin/IIHF)

Švédsko vs USA

Lepší vstup do zápasu o bronz si Američania ani nemohli predstavovať. Hneď v úvode stretnutia prekonal Lindboma Logan Cooley. Už v 7. minúte sa duel skončil pre jednu z veľkých nádejí bostonských medveďov Švéda Fabiana Lysella, ktorý po nešetrnom zákroku na Connorsa dostal trest do konca zápasu.

Aj úvod druhej tretiny vyšiel lepšie zámorskému celku. Zásluhou Ryana Ufka bol náskok USA dvojgólový. O pár minút na to znížil Filip Bystedt. Američanom prinavrátil dvojgólové vedenie Chaz Lucius. Tri korunky ale nezložili zbrane. Vďaka gólom Oskara Petterssona a Lea Carlssona vyrovnali na 3:3.

USA sa však opäť podarilo vypracovať dvojgólový náskok. Pričinili sa o to Cutter Gauthier a Chaz Lucius. Ani toto vedenie Američanom dlho nevydržalo. Švédom sa v závere druhej tretiny podarilo vyrovnať na 5:5. Brankára Augustineho najskôr prekonal Milton Oscarson a následne Liam Ohgren.

Na začiatku tretej tretiny sa do americkej bránky postavil Kaidan Mbereko. Švédi sa prvýkrát dostali do vedenia v 44. minúte, keď sa strelecky presadil Noah Ostlund. Gólová odpoveď zámorského celku prišla o niekoľko minút neskôr. Puk za brankára Lindboma dostal Luke Hughes.

Misky váh na stranu USA naklonil gólom z 19. minúty Cutter Gauthier. Severania opäť ukázali bojovného ducha a 22 sekúnd pred koncom tretej tretiny poslal zápas do predĺženia Filip Bystedt. Rozhodujúci okamih duelu prišiel v 63. minúte, keď sa odrazený puk dostal k Chazovi Luciusovi, ktorý ho bekhendovým blafákom usmernil za bezmocného švédskeho brankára Lindboma.