FOTO: IIHF Galleries

Je za nami štvrťfinále MSJ s tesnými a vyrovnanými duelmi, ale hlavne s napínavým súbojom Slovenska proti Kanade.

Švédsko vs Fínsko

Ihneď od úvodu odštartoval štvrťfinálový program severským derby Fínska proti Švédsku. Fíni nastúpili do úvodu stretnutia naozaj sebavedomo aj rýchlo. To sa odrazilo aj na skóre, keďže ho už v 4. minúte otvoril Oliver Kapanen. Fíni z aktívnej hry neustúpili, ba naopak ešte pridali. To sa už však neodrazilo na skóre, naopak prakticky z ničoho vyrovnal v závere tretiny Leo Carlsson. Druhá tretina už bola z oboch strán defenzívnejšia a aj preto v nej góly nepadali. Naopak v tretej tretine čakalo na divákov skutočné divadlo. Fínov najprv poslal do vedenia Niko Huuhtanen. Tento stav sa držal až do 57. minúty, keď strelil druhý gól v zápase Leo Carlsson. Švédom v iba 106 sekúnd pred koncom výrazne skrížilo plány vylúčenie Fabiana Lysella. Namiesto Fínskeho tlaku a následného gólu sa stal pravý opak. Vo vlastnom oslabení unikol Victor Stjenborg a 65 sekúnd pred koncom poslal gólom na 3:2 Švédsko do Semifinále.

Česko vs Švajčiarsko

Oveľa jednoznačnejší bol duel Česka so Švajčiarskom. Začiatok tomu tak vôbec nenasvedčoval, keďže už po 22 sekundách sa ocitol pre českým gólmanom Louis Robin a otvoril skóre. Česi si však stále hrali svoju hru čo dovolilo o 2 minúty neskôr vyrovnať Jiřímu Kulichovi V prvej tretine strelil gól ešte Marcel Marcel v oslabení a Petr Hauser. Aj druhá tretina bola ihneď gólov odštartovaná a to delovkou Davida Jiříčka, ktorá prepadla gólmanovi Paschemu. Ďalej sa už duel iba prakticky dohrával. Góly strelili Jiří Kulich, Dvakrát Gabriel Szturc, ďalším gólom Marcel Marcel a tiež aj mladučký Eduard Šalé. Česko tak uštedrilo Švajčiarsku jednu z najvyšších porážok vo vyraďovacej časti a bez problémov tak postúpilo do semifinále.

Nemecko vs USA

Podobný, ale možno ešte o niečo krutejší priebeh malo štvrťfinále medzi USA a Nemeckom. Američania od úvodu dominovali. Skóre otvoril Logan Cooley a vedenie 3:0 po úvodnej tretiny uzavreli Jimmy Snuggerud a Red Savage. Druhá tretina bola ešte horšou z pohľadu Nemecka. Padlo v nej až 5 gólov a ani jeden z nich nebol Nemecký. Američania tak viedli už 8:0 po góloch Blakea, Cooleyho, Gauthiera, Savagea a opäť Gauthiera. USA však nepoľavilo ani v tretej tretine. Strelilo ďalšie tri góly. Logan Cooley uzavrel hattrick. V závere stretnutia ešte strelil čestný gól Nemecka Luca Hauf a spečatil tak na konečných 1:11.

Slovensko vs Kanada

Štvrťfinálová bitka na ktorú sa bude ešte dlho spomínať sa odohrala v poslednom štvrťfinále medzi Kanadou a našimi reprezentantmi. Začiatok nenasvedčoval príliš priaznivému vývoju, keďže skóre otvoril Connor Bedard. Až do druhej tretiny však ďalší gól nepadol. V nej však využil presilovku Dylan Guenther, no ani to Slovákov nepoložilo. Práve Guenther sa nechal vylúčiť a ihneď po buly využil presilovku Libor Nemec po teči strely jeho menovca, Šimona Nemca. Nie dlho na to vrátil Kanaďanom opäť dvojgólové vedenie Zack Ostapchuk. Po skvelej práci Petra Repčíka v protiútoku znížil skóre Robert Bačo. Do tretej tretiny sme tak šli s jasným cieľom vyrovnať. To sa po dlhom tlaku a skvelej prihrávke Filipa Mešára podarilo Liborovi Nemcovi. Zápas, ktorý mal jasne dopadnúť v prospech Kanady tak dospel až do predĺženia. V ňom excelovali najmä brankári oboch tímov. Adam Gajan si za celý zápas pripísal neuveriteľných 53 zákrokov. Bohužiaľ, od rozprávkového konca nás v šiestej minúte predĺženia obral Connor Bedard. Za konečných 4:3 po predĺžení sa ale Slovensko vôbec nemusí hanbiť. Zo zámoria sa aj napriek víťazstvu Kanady ozývajú len slová chvály na Slovenský výkon, predovšetkým brankára Gajana. Práve on, Adam Sýkora a Pavol Funtek boli zvolení za trojicu najlepších hráčov Slovenska na turnaji.

Semifinále sa odohrá v noci zo stredy na štvrtok. Proti sebe si to rozdá Kanada s USA. V druhom semifinále nás čaká európsky súboj Česka proti Švédsku.