FOTO: IIHF Galleries

Šiesty hrací deň juniorského šampionátu nám priniesol uzatvorenie hry v základných skupinách. Slovensko malo už istý postup do štvrťfinále a skončiť mohlo dokonca aj na prvej priečke v skupine.

Slovensko vs Švajčiarsko

Zápas, ktorý pre nás mohol znamenať konečné prvé miesto v skupine proti Švajčiarsku sa odštartoval priam ideálne. Síce sme nemali väčšiu hernú prevahu, no skóre po dravej individuálnej akcii otvoril Adam Sýkora. Po zvyšok prvej tretiny sme už neboli svedkami väčších šancí a tak bol hlavným cieľom dobrý vstup do prvého dejstva. To však ale vôbec nevyšlo. Už po 67 sekundách v druhej tretine totiž vyrovnal Liekit Reichle. Následne prebrali iniciatívu Švajčiari. V nerozhodnom stave nás opäť držal skvelý brankár Gajan. Helvéti však neboli schopní šance využiť a to sa im neskôr aj vyplatilo. Iba v priebehu 49 sekúnd nás dvomi gólmi poslal do vedenia Servác Petrovský.

Opäť sme tak do tretej tretiny išli s vedením. Opäť sme však nezvládli jej úvod. V jej tretej minúte sme dostali gól od Mischu Ramela. Následne nás hlúpym vylúčením oslabil Alex Čiernik a Lorenzo Canonica tak mohol zápas vyrovnať. V závere tretiny sme ešte mali možnosť zápas rozhodnúť v našej vôbec prvej presilovke. To sa však nestalo a zápas dospel do predĺženia. V ňom gól nepadol ani pri vylúčení Šimona Nemca a tak sa išlo do samostatných nájazdov. V nich boli Švajčiari úspešnejší aj keď sme mali dva mečbaly. Zvíťazili tak 4:3 po samostatných nájazdoch a odkázali nás na tretie miesto v skupine.

Česko vs Nemecko

Česi pokračovali v dobrej hre aj v ich záverečnom vystúpení v skupine proti Nemecku. V stretnutí jasne dominovali. Skóre otvoril David Špaček. Na konci druhej tretiny ho nasledoval aj Gabriel Szturc. V druhej tretine Jaroslav Chmelař prakticky pochoval šance Nemcov gólom na 3:0. Veit Oswald zaznamenal gól pre Nemecko, no to bolo z ich strany všetko. Z Čechov sa presadil ešte Martin Ryšavý, Petr Hauser, opäť Jaroslav Chmelař, Jakub Kos a na konečných 8:1 spečatil Jiří Ticháček.

USA vs Fínsko

Po nájazdovej prehre proti Švajčiarsku sa zmenil náš favorit v zápase USA proti Fínsku. Preto, aby sme sa umiestnili v skupine na druhom mieste sme potrebovali akúkoľvek výhru Fínov. Naše plány však už v prvej tretine začal mariť Chaz Lucius. Fínska odpoveď však na seba nenechala dlho čakať a z presilovky vyrovnal Joakim Kemell. Druhá tretina však bola už jasne v réžii Američanov. Tri góly po sebe strelili Rutger McGroarty, Jimmy Snuggerud a Luke Hughes. Fínom sa síce podarilo skorigovať skóre zásluhou Lenniho Hämeenaha. Z ich strany to už ale bolo všetko. V tretej tretine ešte zvýšil skóre Logan Cooley a na záverečných 6:2 spečatil Lane Hutson. Slovensko tak skončilo v skupine na treťom mieste.

Kanada vs Švédsko

Keď už bolo jasné o našej východiskovej pozícii zo skupiny, rozhodnúť sa už muselo iba o našom protivníkovi vo štvrťfinále. Práve to mal urobiť posledný zápas skupinovej časti MSJ – súboj Švédska proti Kanade. Aj tento na prvý pohľad atraktívny zápas mal v hre jasne dominujúci tím. Už v prvej minúte otvoril skóre Joshua Roy. Nasledoval ho o niečo vyše minútu neskôr Brennan Othmann. Na 3:0 zvýšil ešte v 12. minúte Tyson Hinds. Švédi však dostali šancu vrátiť sa naspäť do zápasu kvôli faulu kolenom od Zacka Ostapchuka, ktorý bol vylúčený do konca stretnutia. V päťminútovej presilovke však strelili iba jeden gól zásluhou Ludviga Janssona. V druhej tretine gól nepadol, no Švédi mali opäť ponúknuté množstvo šancí vďaka vylúčeniam Kanaďanov. Nevyužili ich však a tak sa išlo do tretej tretiny za stavu 3:1. Možný nápor Švédov odvrátil ešte v prvej minúte tretieho dejstva druhým gólom v zápase Brennan Othmann. Na konečných 5:1 ešte upravil Kevin Korchinski. Kanada tak rozhodla o tom, že vo štvrťfinále sa stretne práve s výberom Slovenska.