FOTO: Facebook / HC Košice (oficiálna stránka)

Záver základnej časti je už naozaj za dverami. Čakajú nás posledné súboje, posledné vhadzovania, posledné góly a posledné dychberúce zákroky. Posledné výhry a posledné prehry. Posledné posuny tabuľkov. A až potom sa začne tá časť sezóny, ktorá prinesie celkového víťaza slovenskej hokejovej Tipos Extraligy.

Pred ukončením prvej fázy najvyššej hokejovej súťaže pod Tatrami ostáva odohrať už len dve kolá. A ešte jedna dohrávka. V nej sa stretnú geografickí rivali. HC Košice, ktorým patrí v priebežnej tabuľke druhé miesto s reálnou šancou na predbehnutie prvého Slovana a Prešov, ktorý sa krčí na samom dne ligovej tabuľky dúfajúc, že mu práve dnešný zápas k dobru napomôže k udržaniu sa medzi top tímami v krajine.

Bodoví lídri s nálepkami legionárov

Obe mužstvá ťahajú zahraniční hokejisti. „Oceliarov“ vedie s 41 bodmi Fín Joona Jääskeläinen. Na opačnej strane barikády stojí Americký útočník Max Gerlach. Tomu patrí v počte kanadských bodov (56) prvé miesto v celej lige. Prešovu sa podarilo udržať produktívneho forwarda napriek značnému záujmu prichádzajúcemu z radov konkurencie, čím majú v rukách silného žolíka oproti predposlednému Liptovskému Mikulášu. Bude to však stačiť?

Vzájomné zápasy

Zdroj: Facebook / HC Košice (oficiálna stránka)

Boli spravidla veľmi ofenzívne. Naposledy na domácom ľade zvíťazil Prešov vysoko 5:2. Bol to až tretí z doterajších piatich stretov v sezóne, kedy strelil víťazný tím minimálne päť gólov. Podobná situácia nastala aj pri výhrach Košíc 5:1 a 6:1, vždy na ľade Prešova.

Vyrovnaný bol prvý tohtosezónny súboj rivalov. V polovici septembra sa v Košiciach radovali z výhry hostia po víťazstve 2:1. Pomerne výrazne sa bránilo aj počas predvianočného merania síl. Tentokrát dvíhali ruky na znak víťazstva po výsledku 3:2 „oceliari“. Vzájomná bilancia teda hovorí mierne v prospech Košíc.

Jednoduchá matematika.

Košice strácajú na vytúženú prvú priečku 6 bodov. Majú však zápas k dobru oproti Slovanu. Dnešná výhra by hokejistov z metropoly východu výrazne posunula k poháru Dušana Pašeka.

Na druhej strane Prešov stráca na predposledný Liptovský Mikuláš iba tri body. Dnes teda nutne vyhrať nemusí, no keďže ide o zápas navyše oproti predposlednému celku, psychicky by výhra „Koňarov“ výrazne vzpružila. Naopak „Liptákom“ by začalo dýchať oveľa ťažšie.