Nemecký pohár Rakúsko Slovensko
Instagram Hockey Slovakia

Už tradičnou prípravou pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta, ktoré sa odohrajú v susednom Česku (10. – 26. mája 2024), sa stal Nemecký pohár, na ktorom sa stretnú reprezentácie Slovenska, Dánska, Nemecka a Rakúska. Dnes o 12:30 turnaj otvorí zápas Slovensko, ktoré sa postaví proti Rakúsku.

Rakúšania nás na úvod preveria

Pri pohľade na našu bilanciu odohraných zápasov proti Rakúsku sa dá usúdiť, že sme papierovým favoritom. Z našich posledných 4 stretnutí s naším súperom sme vyhrali 3 krát. Slovenský tábor neskrýva chuť vyhrať celý turnaj prvýkrát od roku 2016. Pre porovnanie, minuloročný turnaj nevyšiel podľa našich predstáv; Slováci obsadili poslednú štvrtú priečku.

Zápas so silovo hrajúcimi Rakúšanmi môže náš mladý a kvalitný tím vtiahnuť do turnaja. Slovenský fanúšik si nepochybne pamätá častokrát vypäté a tesné zápasy s Rakúskom, čo sa bude snažiť tohtoročný výber určite vylepšiť a zaistiť si dobrý vstup do turnaja hneď od prvej minúty. Podľa asistenta trénera Petra Frühaufa budú Slováci na hru Rakúšanov pripravení. „Boli sme na to nachystaní v dvoch prípravných zápasoch pred uplynulými MS. Samozrejme, je to súper, ktorý hrá fyzicky a má na tom postavenú hru. Je to však v poriadku, aspoň do toho skôr skočíme a možno nových hráčov tento fyzický súper vtiahne do turnaja a rýchlejšie sa oklepú.“ povedal Frühauf.

Na koho si treba dávať pozor?

Rakúsky tím je zložený prevažne z hráčov z rakúskej najvyššej súťaže. Rakúšania nás môžu prekvapiť ich fyzickou pripravenosťou, treba si dávať pozor najmä na Vinzenza Rohrera. 19- ročného útočníka si v roku 2022 z tretieho kola vybral tím NHL Montreal Canadiens. Rovnako treba spomenúť dôsledného centra Olivera Achermanna, ktorý si v 19 zápasoch za švajčiarsky tím La Chaux de Fonds pripísal 13 bodov za 7 gólov a 6 asistencií.

Slováci sa v Landshute predstavia v zostave aj so 4 nováčikmi. Pôvodne mali byť iba dvaja, no zdravotné komplikácie kvarteta hráčov si vyžiadali úpravy na turnajovej súpiske. Svoju premiéru v najcennejšom drese zažijú útočníci Silvester Kusko, Matej Kašlík a Andrej Kukuča. Po prvýkrát za reprezentáciu nastúpi obranca Marek Korenčík.

Ťahúňom nášho útoku môže byť v Česku výborne hrajúci Olivier Okuliar, ktorý sa o pozíciu najlepšieho kanoniera českej ligy delí s českým útočníkom Lukášom Radilom z Pardubíc. Celkovo pridal k tuctu presných zásahov päť asistencií a so 17 bodmi je na 7. mieste v kanadskom bodovaní. Najskúsenejším hráčom vo výbere je obranca Peter Čerešňák  so 105 štartmi. Do Nemecka pricestovalo jedenásť hráčov zo slovenskej a dvanásť z českej extraligy. Vlani si v Krefelde zahrala šestica hokejistov, ktorí sú v kádri opäť. Ide o obrancov Beňa, Bučka, Haina a útočníkov Okuliara, Faška-Rudáša a Minárika.

Slovenským kapitánom sa stal najskúsenejší hráč mužstva Peter Čerešňák, asistentmi Takáč a Cingeľ.

Tradičný turnaj po piatich rokoch zmení svoje dejisko a po Krefelde premiérovo zavíta do bavorského Landshutu.