FOTO: IIHF

Základnú skupinu B tohtoročných majstrovstiev sveta uzavrel slovenský výber zápasom s výberom Nórska. Pre slovenskú reprezentáciu išlo o mimoriadne dôležitý súboj v súvislosti s možným postupom do štvrťfinále. Nórov sme zastihli pre nás vo výhodnej pozícii, keďže včera odohrali náročný duel proti Kanade, ktorý šiel až do samostatných nájazdov. Unavených Nórov sme porazili po 60 minútach 4:1 a zabezpečili sme si tak stále nádej na postup do štvrťfinále.

Po nervóznom úvode sa nám v prvej tretine podarilo vyvinúť dlhodobý ofenzívny tlak, z ktorého pramenili tri slovenské góly. Pekným gólom sa blysol útočník Róbert Lantoši, keď využil svoju rýchlosť a z obranného pásma sa dostal až do zakončenia.

V druhej časti hry Nóri zvýšili svoj počet striel na našu bránku. Autorom jediného gólu v druhej tretine bol nórsky stredný útočník Vikingstad po rýchlej kombinácii v našom obrannom pásme.

Tretia tretina priniesla mnoho šancí pre slovenský tím. Snáď najväčšiu mali Sukeľ s Lantošim, keď sa sami dvaja rútili na gólmana Haukelanda. O niečo neskôr trafil Mário Lunter hornú žŕdku.

Napokon Nóri skúsili hru v šestici, avšak neúspešne a Pánik strelil ešte gól do prázdnej brány.

Hlasy po zápase

„Potrebovali sme všetky tri body a teraz už to nie je v našich rukách. Zvládli sme to, ale až teraz to bude napínavé. Myslím si, že to bol lepší výkon ako predošlé dva zápasy, ukázali sme, že sa vieme zomknúť a hrať ako tím. Tretiu tretinu sme sa trochu začali báť, ale našli sme si cestu k víťazstvu,“ povedal pre RTVS po zápase obranca Mislav Rosandič. „Zápas Švajčiarov budeme niekde pozerať, možno aj na tribúne a uvidíme ako to dopadne.“

„Myslím si, že toto bol náš najlepší výkon na turnaji, Škorvánek nás podržal, dali sme rýchle góly a dúfam, že sme sa už poučili a naučili dohrávať zápasy do konca. Som hrdý na chlapcov, ako sme zvládli ten záver,“ povedal pre RTVS Libor Hudáček.

„Sme radi, že sme to zvládli. Vedeli sme, že tento zápas bude hlavne o nás, ako sa nastavíme a za víťazstvom si pôjdeme. Myslím si, že sme boli až na pár úsekov hry lepším tímom. Vedeli sme, že Nóri majú ťažký zápas v nohách, preto sme na nich chceli nastúpiť a samozrejme hneď ísť do vedenia,“ vyjadril sa pre RTVS po zápase asistent trénera Peter Frühauf. „Sú to zápasy, keď by lídri mali nastúpiť a prevzať zodpovednosť a sme radi, že sa tak stalo. Už sa budeme pozerať len dopredu na ten večerný zápas a dúfame, že nám Švajčiari pomôžu.“

„Myslím, že sme mali dobrý vstup do zápasu, oni mali za sebou ťažký zápas a využili sme to, korčuliarsky sme hrali dobre, vyhrávali súboje a podporovali sa. Stále sú tu isté veci, na ktorých môžeme ďalej pracovať, ale teraz už to nie je v našich rukách a budeme čakať,“ povedal pre RTVS útočník Peter Cehlárik.

V prípade prehry Lotyšska v základnej hracej dobe vo večernom zápase proti Švajčiarsku, sa Slovensko predstaví vo štvrťfinále. Slovenským oponentom môže byť niekto z dvojice USA – Švédsko, ktorí si to v poobedňajších hodinách rozdajú o prvé miesto v skupine A. Zápasy štvrťfinále sú na programe vo štvrtok.