FOTO: hockeycanada.ca

Ako v Trenčíne, tak aj v českej Břeclavi odštartoval v pondelok poobede prestížny hokejový turnaj mladíkov do 18 rokov. Na zimnom štadióne Pavla Demitru sa v rámci zápasu skupiny B stretli hneď na úvod favoriti turnaja Kanada a Fínsko. Práve Javorové listy zastavili v minulom ročníku rozbehnuté Suomi na ceste do finále. Fíni tak napokon brali bronz po výhre nad Českom, zatiaľčo Kanaďania dokráčali ku svojmu už dvadsiatemu druhému titulu na tomto podujatí.

Desať sekúnd

Presne toľko stačilo obhajcom titulu na otvorenie skóre zápasu. Aj napriek tomu, že sa Fíni v úvode zápasu nestihli ani len nadýchnuť, pomohla im využitá presilová hra. Na chvíľu. O niekoľko minút na to už totiž prehrávali znova, tentokrát však o dva góly. Obraz hry sa ale menil po štrnástich odohraných minútach. Dovtedy dominantní Kanaďania prenechali velenie nad zápasom Severanom. Do prvého klaksónu sa už skóre menilo len raz. Suomi aj napriek viacerým sľubným príležitostiam využili len rýchlo rozohrané vhadzovanie.

Tretina snov – hrôzy

Kto nevidel na vlastné oči neuverí. Za štyridsaťšesť sekúnd otočené skóre dvomi strelenými gólmi a maximálna dominancia na ľade. Fíni do druhej časti hry nastúpili ako vymenení. Z trenčianskeho hľadiska neraz znela otázka či tí Kanaďania náhodou nezabudli hrať hokej. Veď im to v tej prvej tretine tak šlo… Situácia na ľade sa dlhšie nemenila, viackrát sa ozývala aj konštrukcia brány za kanadským gólmanom, až napokon prišiel gól, ktorí znamenal po prvýkrát v zápase vedenie zverencov trénera Marka Kappinena o dva góly. Nasledovalo však zbytočné vylúčenie a razom boli Kanaďania späť v zápase. Do šatní sa odchádzalo za stavu 4:5.

Dielo dokonané

Aj keď hokejisti spoza veľkej mláky načali poslednú tretinu riadneho hracieho času vo veľkom štýle, následne od výborne hrajúcich Fínov inkasovali štyri góly za sebou. A veru, že bolo sa na čo pozerať. Skóre zápasu na konečných 6:9 už len korigoval za Javorové listy McQueen.

Výsledky prvých zápasov Hlinka Gretzky Cup 2023

Kanada – Fínsko 5:9 (3:2, 1:3, 1:0)

Góly: 1. Beaudoin (Marrelli, Lindstrom), 7. Massé (Dickinson, Catton), 11. Poirier (Spence, Marrelli), 29. Catton (Parekh, Martone), 41. Mews (Catton, Ritchie), 57. McQueen (Josephson) – 6. Miettinen (Loponen, Suoniemi), 18. Hemming (Sinivuori, Suoniemi), 21. Suoniemi (Hemming, Sinivuori), 21. Välilä (Vesterinen, Muhonen), 28. Nieminen (Keinänen), 52. Saarelainen, 53. Suoniemi, 54. Pulkkanen (Hemming), 56. Suoniemi (Jokinen, Hemming)

Švédsko – Nemecko 11:1 (2:0, 3:1, 6:0)

Góly: 15. Olofsson (Eklund), 15. Nordlund (Zetterlund, Petersson), 21. Zetterberg (Fernström), 36. Sterner, 38. Morin (Eriksson), 43. Freij (Olofsson), 45. Sahlin Wallenius (Zetterberg), 47. Pettersson (Vilén, Morin), 49. Fernstrm (Zetterberg), 50. Zetterlund (Nordlund), 55. Fernström (Toresson) – 28. Seidl