FOTO: IIHF Galleries

Na prebiehajúcom svetovom šampionáte hráčiek do 18 rokov majú diváci možnosť vidieť tie najväčšie nádeje ženského hokeja. Iba 14-ročná Nela Lopušanová si pre seba ukradla značnú dávku pozornosti. Turnaj odštartovala ziskom siedmich kanadských bodov v úvodných dvoch zápasoch turnaja proti Švajčiarsku a Japonsku. Na turnaji sa ihneď stala fenoménom a vybudovala si aj rešpekt súperiek. Jej najväčšími silnými stránkami sú kontrola puku a strela.

Lopušanová momentálne pôsobí v Žiline, kde hráva Slovenskú extraligu žien. Tam už v tak mladom veku patrí k najlepším hráčkam. Má na konte 25 kanadských bodov iba v 6 zápasoch. Okrem ženskej extraligy však pôsobí aj v mužskej extralige do 16 rokov. Tam taktiež udivuje s 15 gólmi a 16 asistenciami v 10 zápasoch. Zaujímavým faktom je, že túto súťaž hrával ako 13-ročný aj Juraj Slafkovský. Mal na konte 54 bodov v 23 zápasoch než odišiel do RB Hockey Academy v Rakúsku. Skôr než by sme chceli tieto štatistiky porovnávať, musíme vziať do úvahy dôležitú skutočnosť. Tou je formát súťaže. Za čias Juraja Slafkovského bol podobný seniorskej extralige. Najlepšie tímy z celého Slovenska sa medzi sebou pravidelne stretávali a súťažili o titul. To sa ale zmenilo. Liga sa rozdelila na tri časti – strednú, západnú a východnú. Je v nej teda viac klubov a konkurencia nie je až taká veľká.

Nič to však nemení na tom, že sme pravdepodobne svedkami rozvoja veľkého talentu pre nielen slovenský ale aj svetový ženský hokej. Pri pohľade na jej skvelý rozvoj medzi mužmi logicky prichádza na rad otázka, či by nemohla preraziť v mužskom hokeji aj vo vyšších, prípadne seniorských kategóriach.

Prvá žena v extralige?

Doposiaľ jedinou ženou, ktorá si zahrala hokej za tím NHL je brankárka Manon Rhéaume, ktorá si zahrala v drese Tampy Bay roku 1992 v prípravnom zápase. V súťažnom zápase ešte žena nenastúpila a žiadna nebola ešte ani draftovaná. O čosi realistickejším cieľom je byť prvou ženou, ktorá bude hrať Slovenskú extraligu vzhľadom na to, že sa nestráca ani proti starším hráčom. Predpovedať tieto miľníky práve mladučkej Lopušanovej je však samozrejme veľmi odvážne. Ženský hokej je ale stále na vzostupe a jej cieľom tak vôbec nemusí byť presadiť sa v tom mužskom. Skvelou možnosťou je PHF, alebo aj ženská NHL, v ktorej pôsobia aj dve Slovenky. Ďalšou rozvinutou profesionálnou ligou pre ženy je aj Švédska SDHL.

Nech už jej budúca kariéra vyzerá akokoľvek, pre Slovenskú reprezentáciou je veľkou nádejou, aby ju v budúcnosti dostala do najvyššej divízie na MS a aj do užšej svetovej špičky ženského hokeja.