FOTO: IIHF Galleries

Počas predposledného hracieho dňa majstrovstiev sveta sme boli svedkami historických semifinálových súbojov. Lotyšsko sa stretlo s Kanadou a Nemecko vyzvalo USA. Išlo o dve reprízy súbojov, ktoré sme videli aj v základných skupinách MS.

Rozprávková cesta Lotyšska spoznala svoj koniec

V prvom semifinále sa proti sebe stretli reprezentácie Kanady a Lotyšska. Lotyši sa po úspešnom štvrťfinále proti Švédsku museli presunúť do Tampere. Lotyšské aerolínie síce vyslali do fínskeho mesta niekoľko charterových letov, atmosféru z Rigy napodobniť nedokázali. Na výkone Lotyšov to ale tak veľa nezmenilo. Už v deviatej minúte otvoril rovnako ako proti Švédsku skóre mladučký Dans Ločmelis. Druhá tretina priniesla súboje špeciálnych formácii oboch tímov. Tímy si vyskúšali azda každú hernú situáciu vrátane troch proti trom. Napokon na 1:1 pomerne šťastnou strelou do skackajúceho puku vyrovnal Sammy Blais. Lotyšská reakcia však bola expresná. Iba po niečo vyše minúte opäť poslal Lotyšov do vedenia Rudolfs Balcers. Do tretej tretiny sa tak išlo za stavu 2:1 pre Lotyšsko. Ten ale dlho nevydržal. Jack Quinn strelou spoza bránkovej čiary vyrovnal už po 45 sekundách tretej tretiny. V 49. minúte následne prišiel hviezdny moment iba 18-ročného Adama Fantilliho. Vychádzajúca kanadská hviezda sa pohrala s brániacim Freibergsom a strelila gól na 3:2. V záverečnej hre bez brankára už Lotyši neuspeli. Na konečných 4:2 upravil Scott Laughton.

„Som si istý, že keby bolo semifinále v Rige, bol by to úplne iný zápas. Fanúšikovia tu boli tiež celkom dobrí. Veľa našich fanúšikov nás prišlo povzbudiť a my sme sa im snažili zavďačiť, no nevyšlo nám to. Skúsime to zajtra. Je to posledný zápas sezóny a musíme siahnuť na dno síl. Uvidíme čo dokážeme urobiť.“ povedal brankár Lotyšska Arturs Šilovs. Jeden z najlepších brankárov turnaja ponúkol aj svoj pohľad na vyrovnávajúci gól Jacka Quinna, ktorý dostal z roku za svojou bránou: „Bola to dobrá strela. Trochu nešťastné z mojej strany, no to sa stáva, aj taký je hokej.“

„Hrali veľmi srdnato, pochopiteľne. Hrali naozaj dobrý hokej, preto sa aj dostali do semifinále. Hrali dobrý zápas. My sme sa ale držali nášho plánu a našli sme spôsob ako vyhrať. Preto sme sem prišli, aby sme vyhrali a zakončili sezónu pozitívne. Teraz sme už vo finále, máme na to príležitosť a musíme sa na ňu poriadne pripraviť. Výkony každého sa postupne zlepšovali. Sme skutočne tím a vieme nájsť rôzne spôsoby ako vyhrávať zápasy.“ povedal po zápase kapitán javorových listov, Tyler Toffoli.

Vyrovnaná bitka Nemcov s Američanmi s lepším koncom pre USA

V druhom semifinálovom súboji sme boli svedkami duelu dvoch tímov, ktoré ešte nikdy neboli vo finále majstrovstiev sveta – USA a Nemecka. Američania vstúpili do zápasu po hlave. Už po štyroch minútach hry vyhrávali zásluhou Alexa Tucha a Rocca Grimaldiho 2:0. Zdalo sa, že je už po zápase, no Nemci sa herne zdvihli. V presilovke znížil aj s dávkou šťastia Frederik Tiffels. V 17. minúte vyrovnal iba 20-ročný Maksymilian Szuber. Američania si držali hernú prevahu. V druhej tretine vydretým gólom z dorážky poslal USA do vedenia Mikey Eyssimont. V tretej tretine Nemci po celý čas dobýjali bránu Caseyho DeSmitha. Už keď sa zdalo, že sa im vyrovnať nepodarí, dokázal to Marcel Noebbels. Duel tak dospel do predĺženia. To bolo veľmi opatrné, žiadny tím sa do výraznejších šancí nedostával. Frederik Tiffels sa dostal do nevinne vyzerajúcej akcie. Strelou prekvapil Caseyho DeSmitha a výhrou 4:3 po predĺžení poslal Nemecko do historického finále.

„Niečo neuveriteľné. Ani to neviem popísať. Celý tím podal neuveriteľný výkon. Myslím že toto je prvýkrát, čo budeme hrať o zlato.“ povedal po zápase strelec víťazného gólu Frederik Tiffels.

V súboji o bronz sa teda stretnú Lotyši proti USA. Vo finále nás zase čaká duel Nemecka a Kanady.

Formácia hracieho dňa

Prinášame vám opäť aj formáciu tých najlepších hráčov hracieho dňa:

Brankár: Mathias Niederberger (30/33, 90,91%)

Obrancovia: Justin Barron (0+1), Maksymilian Szuber (1+0)

Útočníci: Frederik Tiffels (2+0), Dominik Kahun (0+3), Alex Tuch (1+1)