FOTO: Facebook / HK Nitra

Účet Czech Prospects poskytol prostredníctvom sociálnej siete X zaujímavé štatistické porovnanie. Po prvých hracích dňoch v jednotlivých európskych ligách sa stránka zamerala na množstvo hráčov v juniorskom veku, ktorí dostali v úvodných kolách šancu.

Dominuje sever

Výsledky z posledných draftov do zámorskej NHL jasne ukazujú, že na starom kontinente dominuje vo výchove mladých hráčov predovšetkým duo škandinávskych krajín – Švédsko a Fínsko. Niet preto divu, že práve v SHL a Liige môžeme badať najvyššie zastúpenie hokejistov do dvadsať rokov. Jednoznačne najviac juniorov nasadili tréneri klubov pôsobiacich v SHL. Dvadsaťsedem mladíkov, ktorí sa ocitli na súpiskách by spolu potencionálne dokázalo vytvoriť samostatný tím. Fínsko za vedúcou krajinou jasne zaostalo, no devätnásť nasadených hokejistov do dvadsať rokov mu stále stačí na druhú priečku v rámci rebríčka.

Doťahujúce sa Slovensko

Len o troch juniorov menej ako vo Fínsku vykorčuľovalo počas úvodných dvoch zápasov Tipos Extraligy na slovenské ľadové plochy. Zo šestnástky mladíkov sa už traja dokázali strelecky presadiť. V prvom kole skóroval popradský útočník Alex Šotek, v druhom presne mierili Tomáš Pobežal (HK Nitra) a dokonca dvakrát sieť rozvlnil Patrik Masnica zo Slovana.

Prekvapujúco málo šancí sa doposiaľ ušlo talentom v Nemecku a Švajčiarsku. V oboch spomínaných krajinách zasiahlo do hry po osem mladíkov, teda o polovicu menej ako v zápasoch slovenskej extraligy. A to majú tamojšie najvyššie súťaže (DEL a NL) o dva tímy viac než slovenská Tipos Extraliga.

Na samom chvoste top európskych súťaží však skončila ešte iná krajina. Česká republika. Naši západní susedia zatiaľ v ostrých dueloch tamojšej najvyššej súťaže využili len päticu hokejistov do dvadsať rokov. Naopak, využili až 29 hráčov nad tridsaťpäť rokov, čo je je najviac zo šestice súťaží.