FOTO: X/ NHL

NHL spoznala v sezóne 2023/2024 meno držiteľa Stanley Cupu. Po prvýkrát v histórii ho vyhral tím Florida Panthers. Tá aj napriek vyrovnaniu ich vedenia v sérii z 0:3 na 3:3, si nenechala ujsť zisk trofeje pomedzi prsty, rovnako ako vlani.

Minuloročné zaváhanie

Tak ako už je v úvode napísané, Panteri nechceli dopustiť to, čo sa im udialo v minulej sezóne. Podobne ako v tejto sa im podarilo prebojovať do finále. V ňom ale nestačili na Vegas a Stanleyho pohár zostal v meste kasín. Okrem toho ich mohlo mrzieť aj to, že sa im podarilo získať iba jeden zápas v ich prospech a navyše v poslednom dostali výprask 9:3. Možno aj skúsenosti z tejto série pomohli Floride k zisku titulu.

Postup do play-off z tretieho miesta

Florida Panthers sa do vyraďovacích bojov dostala z východnej konferencie pohodlne. V tabuľke po základnej časti ich predbehli iba Carolina Hurricanes a New York Rangers. Vďaka 8. miestu po základnej časti sa v osemfinále stretli s Černákovou Tampou Bay. Tú zdolali 4:1. Tím okolo trénera Paula Mauricea sa ďalej stretol s Bostonom. Aj s medveďmi si panteri poradili, tentokrát 4:2. V semifinále a zároveň konferenčnom finále sa stretli s víťazom základnej časti, New Yorkom Rangers. Podobne ako v predchádzajúcom kole si poradili so súperom v pomere 4:2.

Edmonton Oilers = posledná prekážka

Floride stál v ceste za vytúženou trofejou už iba Edmonton. Ten bol po základnej časti na 5. mieste v západnej konferencii. Finálovú sériu začali panteri vo veľkom štýle. Po prvých troch zápasoch viedli už 0:3. Potom ale prišiel veľký výsledkový pád. Výhry 8:1, 5:3 a 5:1 vrátili Oilers späť do hry. No dátum 25. jún 2024 sa zapíše do histórie klubu okolo kapitána Aleksandra Barkova. Prvýkrát totiž v tímovej histórii vyhrali Stanley Cup. Po stretnutí preto Aaron Ekblad, obranca prvej formácie, neskrýval pre oficiálny web NHL nadšenie: Toto je najlepšia chvíľa v mojom živote, nič nie je viac. Prehrať vo finále trikrát za sebou, keď sme to mali na dosah, bola najhoršia nočná mora. Ale vyhrabali sme sa z toho, vrátili sme sa na koňa a dokázali sme to vybojovať.