FOTO: Bystrickí Anjeli

Neodmysliteľnou súčasťou zápasov HC 05 Banská Bystrica sú chalani z Bystrických Anjelov, ktorí burcujú ostatných fanúšikov na tribúnach choreami a chorálmi. Viac o nich nám prezradil Leoš Turčan, ten je súčasťou kotla od roku 2005.

Spomeniete si na prvý zápas, ktorý ste ako fanúšik navštívili?

Ešte ako malého chlapca ma na hokej brával otec. Pamätám si starý banskobystrický zimák, ktorý býval v tom čase natrieskaný.

Kedy a za akých okolností vznikli Bystrickí Anjeli?

Hokejový fanklub niesol od roku 2005 viaceré názvy a od roku 2018 vystupujeme pod názvom Bystrickí Anjeli. Žiaľ, táto nútená zmena nastala po tom, ako partia z „tvrdého jadra“ fanklubu, ako sa vtedy nazvali, vyvolala po zápase konflikt v priestoroch šatní. Následne vyhlásili bojkot a dostali od klubu zákaz navštevovať domáce zápasy.

Koľko máte v súčasnosti členov? Ako sa dá k vám dostať?

Je ťažké odhadnúť, koľko máme momentálne členov. Mnohí z našich radov študujú alebo pracujú mimo Banskej Bystrice, takže sa na zápasy dostanú len zriedka. Stať sa súčasťou fanklubu je jednoduché. Stačí si kúpiť lístok na zápas a prísť medzi nás. Radi medzi sebou privítame každého, kto má chuť vytvárať spolu s nami dobrú atmosféru.

S kým máte dobré vzťahy a s kým ste naopak na nože?

Dlhoročné dobré vzťahy máme s fanúšikmi z Detvy. Hoci, aj tie trochu ochladli po tom, ako partia „dohováračov“ prestala navštevovať naše hokejové zápasy. Dlhoročná rivalita je jednoznačne so zvolenskými fanúšikmi.

FOTO: HC 05 Banská Bystrica

Ako je to s tvorbou chorea? Kde hľadáte inšpiráciu? Aké pomôcky používate pri fandení?

Dovolím si tvrdiť, že v minulosti sme patrili medzi TOP tábory na Slovensku, čo sa týka počtu a kvality choreí. Žiaľ, kvalitní ľudia, ktorí sa tomu venovali momentálne hokej bojkotujú. Stále sa však v našich radoch nájdu šikovní ľudia, ktorí dokážu vytvoriť pekné choreo. Inšpiráciu momentálne hľadáme najmä na internete. V tejto je ťažké byť originálny a niečím prekvapiť. Pri fandení používame klasické pomôcky- bubon, megafón, mávacie vlajky a obojručky.

Navštevujte okrem hokeja aj iné športy? Chodíte aj na reprezentáciu?

Ako správni Bystričania chodíme aj na futbalovú Duklu. Nájdete medzi nami mnoho takých, ktorí navštevujú oba najpopulárnejšie športy v meste. Na reprezentáciu organizovane nechodíme, nemá to tam úroveň.

Ako často organizuje výjazdy? Na ktorý z nich najradšej spomínaš?

Výjazdov je podstatne menej, než ich bývalo v minulosti. Samozrejmosťou sú výjazdy do Zvolena, no aj tie už mnoho ľudí omrzeli. Doba je ťažká, vstupenky drahé a doprava tiež. Zanietených fanatikov ochotných jazdiť je už málo. Najmä v play off, kedy sa už o niečo hrá, sú však počty dobré. Najradšej spomínam na „člnový výjazd“ do Zvolena, ktorým sme sa na Slovensku (možno aj vo svete) zapísali do histórie. Rovnako mi utkveli v pamäti európske výjazdy a taktiež výjazdy, počas ktorých sme niekde prenocovali.

Aký je váš vzťah k používaniu pyra?

Pyro by na futbale nemalo byť zakázané. Je to pekná súčasť zápasu, keď sa niečo odpáli. Rešpektujeme, že v hale sú s pyrom problémy kvôli dymu, hoci v minulosti sme aj my, či iné tábory, aktívne používali pyro aj na hokeji. Doba sa však zmenila.

Aké sú vaše očakávania pred štartom extraligovej sezóny 2023/2024? Kam to až podľa teba banskobystrickí barani dotiahnu?

Pauza od hokeja bola dlhá, všetci sa už tešíme na hokejový kolotoč, ktorý čoskoro vypukne. Opäť budeme robiť to, čo máme radi, s ľuďmi, s ktorými máme spoločnú vášeň. Na papieri nevyzerá byť náš káder až tak silný. Vidím to skôr na spodnú polovicu tabuľky, no rád by som sa mýlil. Hokej je len zámienka. My skalní sa budeme na zápasoch baviť stále, či sa bude vyhrávať alebo nie!