FOTO: NHL.com

NHL je skutočne vrtkavý biznis. Toto tvrdenie platí dvojnásobne pre brankárske remeslo. Stačí zopár nepodarených zápasov a ihneď dostane šancu brankár číslo dva. Takéto obmeny sa každoročne dejú v mnohých tímoch. Dnes si teda predstavíme tandemy, ktorých úlohy v sezóne sa môžu veľmi rýchlo vymeniť.

Colorado Avalanche

Úradujúci držiteľ Stanley Cupu má v bránkovisku už dlhodobo problémy. Po Seymonovi Varlamovovi a Philippovi Grubauerovi klub opustil ako voľný hráč aj Darcy Kuemper, ktorý tímu vychytal Stanley Cup ako jednotka. Keďže mu chrbát v playoff skvelo kryl Pavel Francouz, predpokladalo sa, že pozíciu jednotky jednoducho prevezme on. To však vyvrátil nákup Alexandara Georgieva z New Yorku Rangers. Podľa štatistík by z tohto súboja mal stále vzísť lepšie český brankár, ktorý chytával častejšie a s nezanedbateľne vyššou percentuálnou úspešnosťou. Prezident klubu Joe Sakic sa však krátko po výmene vyjadril, že Georgiev prišiel do tímu ako jednotka. To by však nemalo meniť nič na tom, že Francouz mu bude v súboji o post jednotky tesne v pätách a pokiaľ ho nezradí zdravie podobne ako v predošlých sezónach, mal by o túto pozíciu prinajmenšom bojovať.

New Jersey Devils

Pokiaľ ide o zranenia brankárov, asi niet tímu, čo by to pocítil tak ako práve New Jersey v minulej sezóne. Počas ročníka vystriedali až sedem rôznych brankárov a tak v lete priviedli opäť brankársku posilu. Tou je český gólman Vítek Vaněček z Washingtonu Capitals. Nie je úplne jasné, kto začne ako jednotka, no predpokladá sa, že to bude Mackenzie Blackwood. Ten je veľmi kvalitný brankár, no trápi sa so zraneniami, čo dáva čancu práve Vaněčekovi. Aj výkonnostne sú si títo dvaja gólmani veľmi podobní a na zmenu jednotky vôbec nemusí byť potrebné zranenie. Táto situácia však samozrejme platí, aj ak bude jednotkou Vaněček a dvojkou Blackwood. No a netreba zabúdať ani na zraneného Jonathana Berniera, ktorý by sa mal do hry vrátiť v zime.

Boston Bruins

Jednou z najkvalitnejších brankárskych dvojíc NHL disponujú medvedi z Bostonu. Skúsený Švéd Linus Ullmark zatiaľ háji post jednotky a chrbát mu kryje mladý Jeremy Swayman. Ten patrí momentálne k tomu najlepšiemu spomedzi mladých gólmanov, čo dokazoval už minulú sezónu. Vtedy si dokázal uchmatnúť pre seba nemalú porciu zápasov a aj uchmatnúť Ullmarkovi post jednotky v playoff. V nadchádzajúcej sezóne však opäť začne v bráne Ullmark a Swaymanovou úlohou bude jednoznačne post uchmatnúť. Spomedzi všetkých dvojíc v NHL je toto azda najpravdepodobnejšia zmena postu jednotky.