FOTO: NHL.com

Blížia sa Vianoce, a to pre hokejových fanúšikov znamená len jedno – MS v hokeji do 20 rokov. Tento rok nás opäť čaká zaujímavý turnaj, ktorým by mohli zamiešať aj hokejisti Slovenska. Predstavíme si teda jedného hráča v každom mužstve, na ktorého budú upriamené pohľady verejnosti, ale aj skautov.

Kanada – Connor Bedard

Azda nikto nepochybuje o tom že najväčšou hviezdou šampionátu bude Connor Bedard. Favorit na pozíciu draftovej jednotky 2023 sa zúčastnil už šampionátu v auguste, kde predvádzal nádherné akcie spolu s Masonom McTavishom. V 7 zápasoch si pripísal 8 kanadských bodov a tak je celý hokejový svet zvedavý kam sa za tých pár mesiacov ešte posunul. Spolu so Shaneom Wrightom by mal Bedard byť lídrom hviezdneho mužstva Kanady.

Švédsko – Fabian Lysell

Lídrom ofenzívy troch koruniek bude mladík draftovaný Bostonom Bruins – Fabian Lysell. Mladý útočník zažíva rozhodne pozoruhodnú sezónu. Po roku v kanadskej juniorke oblieka dres Providence v AHL. V 19 zápasoch má na konte 17 bodov a určite by sa rád ukázal v dobrom svetle aj v reprezentačnom drese. Je to jeho posledný juniorský šampionát a zatiaľ má na konte „iba“ bronz.

USA – Logan Cooley

Svojho veľkého ťahúňa má aj USA v Loganovi Cooleym. Draftová trojka posledného draftu udivovala divákov už v Auguste. Pripísal si 6 bodov, no výber USA vypadol ešte pred bránami semifinále a tak sa jeho pôsobenie nedá považovať za úspešné. Chuť by si rád napravil práve na nadchádzajúcom svetovom šampionáte. Do reprezentácie si navyše prináša skvelú formu z univerzitnej ligy, kde má na konte 25 kanadských bodov za 19 zápasov.

Fínsko – Aron Kiviharju

Zrod veľkej hviezdy očakávajú fínski fanúšikovia. O svoje miesto na MSJ totiž bojuje hokejista dostupný až na draft 2024. Ide o obrancu Arona Kiviharjua, ktorému sa navyše predopkladá prinajhoršom druhá pozícia na drafte. Svoje ofenzívne majstrovstvo doteraz predvádzal v reprezentáciách do 18 rokov, kde je už stabilným lídrom aj keď má stále iba 16 rokov. Na konte má už aj niekoľko zápasov v drese TPS Turku v najvyššej fínskej súťaži, no na bodový zápis ešte stále čaká.

Česko – David Jiříček

Nepochybne najväčšou hviezdou a veľkou oporou v zadných radoch bude David Jiříček. Skúsenosti zo seniorských majstrovstiev sveta, či AHL ale aj NHL by mu mali pomôcť byť pre český výber dobrým lídrom. Jiříček by mal patriť k najväčším hviezdam na poste obrancu a nepochybne je na jeho pleciach veľký tlak. Kvalitu ale rozhodne má. V 15 zápasoch v AHL si pripísal 13 kanadských bodov, čo mu vyslúžilo aj spomínané zápasy v NHL. Treba však pripomenúť, že na augustovom šampionáte patril skôr k sklamaniam ako k najlepším hráčom. O to zaujímavejšie však bude sledovať jeho progres.

Slovensko – Šimon Nemec

Žiaľ s účasťou Juraja Slafkovského na MSJ v drese Slovenska to vyzerá biedne. Síce Canadiens ešte definitívne nepovedali nie, šanca je mizivá. Preto nebude najväčším menom na našej súpiske nik iný ako Šimon Nemec. Po prechode do zámoria pôsobí Nemec vo farmárskom tíme New Jersey, Utice Comets. Jeho aklimatizácia tam síce pár zápasov trvala, no už je stabilnou súčasťou tímu a zbiera cenné skúsenosti aj na presilovke. Podobne ako Jiříček by mal patriť k najlepším obrancom turnaja. Veľmi dôležitý pre Slovensko bude hlavne na presilovke, ktorú by mal riadiť.

Švajčiarsko – Lian Bischel

Ani Švajčiarsku nechýba špičkový mladík v obrane. Je to Lian Bischel, ktorého si na drafte vybral Dallas z 18. priečky. Obranca pôsobiaci vo švédskom Leksande na rozdiel od Šimona Nemca či Davida Jiříčka nepatrí k ofenzívnym hviezdam. Ba naopak je najviac platný v defenzíve. Práve tá by mala byť kľúčom k prípadnému úspechu švajčiarov, keďže časy Nica Hischiera či Simona Knaka už sú preč a Švajčiarom chýba jasný líder ofenzívy.

Nemecko – Julian Lutz

Aj kvalitné ročníky nemeckých juniorov už pomaly vyprchávajú. Mená ako Peterka či Stützle žiaľ nemajú nasledovníkov takého kalibru. Jedným z mien, ktoré môže napodobniť ich ofenzívnu produkciu je Julian Lutz. 18-ročného útočníka draftovala na poslednom drafte NHL Arizona z druhého kola. Momentálne pôsobí v nemeckej DEL v drese Mníchova, kde má zatiaľ na konte 6 bodov v 13 zápasoch. V nemeckom tíme tak pôjde o jasného lídra ofenzívy.

Rakúsko – Vinzenz Rohrer

Žiaľ pre Rakúsko, ich najväčšia hviezda, draftová desiatka Marco Kasper, sa MSJ nebude môcť zúčastniť. Rakúšania tak budú mať značne sťažený boj o záchranu. Ich ofenzívnym lídrom by mal byť Vinzenz Rohrer. Mladého útočníka si vybral Montreal Canadiens v treťom kole posledného draftu NHL. Útočník prežíva zatiaľ v OHL skvelú sezónu, keď si v drese Ottawy 67’s pripísal v 26 zápasoch 32 kanadských bodov. Na hráča z tretieho kola je to rozhodne pekný počin a tak doňho právom vkladá Rakúsko veľké nádeje.

Lotyšsko – Sandis Vilmanis

Veľmi príjemným prekvapením augustového turnaja bola aj reprezentácia Lotyšska, no prichádza nový turnaj a opäť bude patriť medzi najväčších adeptov na zostup do nižšej divízie. Ich lídrom na ceste k zotrvaniu v A-kategórii by mal byť ich ofenzívnym lídrom Sandis Vilmanis. Tohto mladíka si vybrala na drafte 2022 Florida z 5. kola. Bol už súčasťou toho postupu do štvrťfinále v auguste a po kvalitnom rozbehu sezóny v OHL by mal patriť na tohtoročných MSJ k celkovým lídrom mužstva

Juniorský šampionát je na programe od 26.12. do 5.1. Slovenská reprezentácia odštartuje šampionát 27. decembra v zápase proti Fínsku.