FOTO: NHL.com

Nevyhral Stanley Cup, olympijské hry, majstrovstvá sveta ani žiadnu individuálnu trofej. Napriek tomu je jedným z najlegendárnejších obrancov a hokejistov histórie. Vo veku 71 rokov nás navždy opustil bývalý švédsky obranca – Börje Salming.

NHL ho objavila náhodou

NHL v 70. rokoch vôbec nemala zastúpenie z toľkých krajín ako dnes. V celej lige pôsobili iba traja hráči z Európy a hra bola priam opakom krásy. Namiesto krásnych akcii a gólov prevládali oveľa viac bitky a zákerné zákroky. Salminga objavil skaut Maple Leafs Gerry McNamara, ktorý bol vo Švédsku aby si pozrel brankára Curta Larssona zo Södertälje. Náhodou sa však zastavil aj na zápase vtedajšieho majstra ligy – Brynäs. McNamaru ihneď zaujal rýchly a spoľahlivý obranca – Börje Salming.

22-ročný Švéd sa tak presunul v roku 1973 za veľkú mláku a začal pôsobiť v drese Toronta Maple Leafs. Od začiatku bol hlavným terčom zákerností a tvrdých zákrokov, keďže bol Európan a Kanadskí hráči ho jednoducho chceli zastrašiť. Salming bol však nezlomný a vydržal rany, kvôli ktorým by dnes hráči dostávali dlhé suspendácie.

Ihneď v prvej sezóne sa stal oporou Maple Leafs, tvoril hru a v hlasovaní o Norris Trophy skončil piaty. O trofej naďalej súťažil no v hlasovaní skončil najlepšie druhý. Stal sa teda vôbec prvou európskou hviezdou súťaže a miláčikom publika v Toronte. Nepochybne tak svojou tvrdou vôľou prispel k tomu, že dnes je NHL z 30% tvorená hráčmi z Európy.

Švédsky moment storočia

Skvelou ukážkou toho, ako bol v Toronte milovaný bol Kanadský Pohár 1976. Salming mal mierne obavy z toho ako ho domáci príjmu v drese súpera. Proti Kanade si však vyslúžil úplne najdlhšie ovácie v stoji.

V nedávnom hlasovaní o moment storočia vo Švédskom hokeji vyhral práve tento mohutný potlesk. V neskoršom zápase proti Československu strelil Salming Vladovi Dzurillovi oba góly pri výhre 2:1. Zápas sa hral v Quebecu a medzitým sa v aréne v Toronte, kde sa hral zápas Kanada-ZSSR, objavil na informačnej tabuli nápis: SALMING 2, CZECHOSLOVAKIA 1.

Pokles formy a škandály

V 80. rokoch sa z Toronta stalo podpriemerné mužstvo a doplácal na to aj Salming. V lige bol totiž veľký škandál ohľadom piatich hráčov Edmontonu, ktorí mali údajne veľké problémy s užívaním drog. Nemali byť pritom jedinými a Salming bol jedným z najdiskutovanejších mien, ktoré mali mať tento problém tiež. Klebety sa šírili natoľko, že ho v roku 1985 tréner Švédska Leif Boork odmietol nominovať na MS kvôli obavám z dopingovej kontroly. Salminga sa to dotklo natoľko že sa rozhodol prehovoriť. V rozhovore priznal, že raz v roku 1980 na večierku užil kokaín. Aj toto pomerne mierne priznanie však spôsobilo, že dostal celosezónny dištanc – neskôr zmiernený na 8 zápasov.

Húževnatosť a zranenia

Len o niekoľko mesiacov po jeho škandále s drogami sa opäť stal stredobodom pozornosti, opäť však nie tak ako by si prial. V súboji za bránou ho omylom korčuľou zasiahol v tvári Gerard Gallant. Salming potreboval vyše 250 stehov, aby jeho tvár vôbec držala po hromade. Vynechal však iba 3 zápasy.

Nepochybne to bolo jeho najvážnejšie zranenie, no vôbec nie jediné. Celkom päťkrát mal zlomený nos, viac než 30-krát mu zašívali rany na tvári, približne dvadsať zlomenín rôznych častí tela a aby toho nebolo málo, na pravom oku mal obmedzené videnie kvôli úderu hokejkou.

Jeho prínos pre tím popísal pri klebetách o možnej výmene vtedajší majiteľ Toronta slovami: „Pustiť Salminga? To je ako vybrať z auta karburátor.“

Salming napokon na jednu sezónu opustil Toronto predtým než sa vrátil do Švédskej ligy, kde ukončil kariéru. V roku 1996 bol ako vôbec prvý Európan uvedený do siene slávy. Jeho číslo 21 v Toronte vyradili krátko po konci jeho kariéry. V Toronte sa však často zdržiaval aj naďalej a tešil sa tam obrovskej popularite.

Celkovo odohral v NHL 1148 zápasov. Vo väčšine z nich hral vyše 30 minút a v niektorých údajne až 45 minút. Údaje o čase strávenom na ľade však vtedy neboli merané a tak to nie je presne zdokumentované. V týchto 1148 zápasoch si pripísal 787 bodov za 150 gólov a 637 asistencii.

Boj s ťažkou chorobou

Poslednýkrát stál Salming na korčuliach ešte tento rok vo februári v exhibičnom zápase. Zápas však nedohral keďže sa sťažoval na svalovú únavu. Nikto tomu nepripisoval veľkú váhu. Mal predsa 70 rokov, čiže problémy s pohybom sú uňho pochopiteľné. Neskôr mu však bola diagnostikovaná Amyotrofická laterálna skleróza (ALS). Ide o postupné strácanie schopnosti ovládania svalov a pohybu. Ide o neliečiteľné a postupujúce ochorenie, ktoré preslávil hlavne zosnulý vedátor Stephen Hawking. Ten s ochorením prežil vyše 50 rokov. Podobný zázrak priali všetci aj Salmingovi. Ten však neprišiel a 24. novembra 2022 na následky ochorenia Salming zomrel.

Stihol sa rozlúčiť

Pred necelými dvomi týždňami sa Salming stihol zúčastniť aj ceremónie v Toronte, pri uvádzaní troch švédskych hokejistov (bratov Sedinovcov a Daniela Alfredssona) do siene slávy. Stihol sa zastaviť aj na zápasoch Maple Leafs a povedať tak zbohom fanúšikom Toronta, ktorí ho emotívne vytlieskali. Na jeho počesť nastúpili Maple Leafs v otváracej formácii zloženej čisto zo švédskych hokejistov. Gesto, ktoré im kedysi uvoľnil práve Salming, svojou odhodlanosťou pri presadení sa v NHL.